DOLAR 32,8417 0.09%
EURO 35,7678 0.33%
ALTIN 2.534,790,24
BITCOIN 2146486-0.80617%
Sakarya
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Yaşlı Bakıcısı İstanbul Alya İK Danışmanlık

Yaşlı Bakıcısı İstanbul Alya İK Danışmanlık

19 Haziran 2023 09:11
Yaşlı Bakıcısı İstanbul Alya İK Danışmanlık
0

BEĞENDİM

Bakıcı ajansları 2003 yılından bu yana Çalışma Bakanlığı tarafından denetlemeye alınmış resmi kurumlardır. Buralara iş başvurusunda bulunan adaylar sabıka kaydı başta olmak üzere, sağlık raporlarını ve ikametgahlarını bildirmek zorundadır. Bu şartları sağlamaları ailelerin adaylarla görüşme öncesinde yapmaları gereken güvenlik kontrollerini ajansların yapmasını zorunlu kılar. Profesyonel bir ajans ile çalışmanın diğer bir kolaylığı ise istediğiniz kriterlere uygun adayların ön mülakatlar sonucunda elenerek ve referans kontrolleri yapılarak karşınıza getirilmesidir.

Yaşlı yakınlarımız söz konusu olduğunda işi şansa bırakmayız. Günümüz büyükşehir yoğunluğunda zamandan da tasarruf etmek adına ailelerin güvenilir bir bakıcıya hızlıca ulaşmaları için yapmaları gereken ise bu firmalar arasındaki en profesyonel ile iletişim kurabilmektir.

Ülkemizde en çok tercih edilen resmi firmalardan biri İstanbul ve İzmir gibi iki büyük şehirde 3 merkeziyle hizmet veren Alya Danışmanlık. Çocuk bakıcı, hasta bakıcı, ev temizlik elemanları gibi ev personeli istihdamında uzmanlaşmış olan Alya Danışmanlık, 15 yılı aşkın tecrübesiyle bugüne kadar 6.000’den fazla ailenin eleman ihtiyacına çözüm buldu.

Bu kadar önemli bir konuda özellikle ilk kez bakıcı alacak olan aileler için Alya Danışmanlık şirket müdürü Rabia Şeyma Kuvan ile ‘yaşlı bakıcısına sorulması gereken sorular’ hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

      Merhaba. Öncelikle kendinizden ve bu işe nasıl başladığınızdan biraz bahseder misiniz?

Merhaba. Ben 21 yaşından beri ailem ile beraber bu sektörde başı çeken firmalardan biri olan Alya Danışmanlık’ta aktif bir şekilde çalışıyorum. Başlarda aileme yardım etmek için işe başladığım şirketimizde 2015 yılından beri müdür olarak görev almaktayım ve Bakırköy şubemizin başındayım. 15 yıl öncesinde kendi yaşlımıza eleman ararken tanıştık danışmanlık şirketleri ile ve bu sektörün aileler için ne kadar önemli olduğunu süreci yaşayarak öğrendik.

     Sizce aileler için bakıcı bulmak neden bu kadar zor?

Bakıcı bulmanın zorluğu öneminden kaynaklanıyor. Bir fabrikaya eleman aldığımızda aday eğitimine göre değerlendirilir ama aynı çatı altında yaşayacağımız ve en önemlisi yaşlımızı ya da çocuğumuzu emanet edeceğimiz kişiyi seçmek ailemize üye seçmek gibidir. Eğitimi, kültürü, temizlik anlayışı, konuşma ve giyim tarzı, referansları gibi birçok maddede değerlendiririz adayları. Bu süreci kendi içinde çözebileceğini düşünen çoğu ailemiz uzun uğraşlar ve yorgunluk sonucunda yine bize dönmektedir. Çünkü kendileri ilan verseler de büyükşehirlerde yaşayan hiçbir ailemizin o kadar fazla aday ile mülakat yapacak zamanı olmuyor.

     Bakıcı olmak için şirketinize başvuran kaç aday var? Bu başvuruları ailelere nasıl ulaştırıyorsunuz?

Tatiller ve özel günlerde değişmekle beraber ayda ortalama 80 ila 100 özgeçmiş kayıt etmekteyiz. Bakıcı olmak için şirketimize başvuran adaylardan yarısı ilk mülakatta elenir. İlk görüşmede uygun olduğunu düşündüğümüz adayların arasından ailelerimizin kriterlerine uygun olanların bilgilerini 4 ayrı şekilde kayıtlarımıza geçiyoruz. Eleman arayışında bulunan ailelerimizin talebine göre kendileriyle öncelikle mesaj – mail yoluyla bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Özgeçmişlerini uygun buldukları adaylar ile isterlerse telefon üzerinden görüntülü görüşme yaptırıyoruz isterlerse de ofisimizde ya da ailemizin ikamet adresinde yüz yüze görüşme organize ediyoruz.

      Sizi diğer firmalara göre öne çıkaran nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı tamamen resmi çalışan şirketimiz diğer firmalardan farklı olarak ailelerimize 2 ay boyunca “sınırsız eleman değişikliği” hakkı vermektedir. En uygun elemanı bulana kadar yeni aday yönlendirmesi yapıyoruz. 

Bunun anlamı iki taraf için de zaman kaybı olmaması adına ailelerimizin her seferinde ilk kez eleman alıyormuş gibi ilgili ve özverili bir hizmet görecek olmalarıdır.

     Şirketiniz ile ilgili gelecek hedefleriniz neler?

Kadın istihdamının her geçen gün arttığı düşünüldüğünde yıllar geçtikçe bakıcılara daha çok ihtiyaç duyacağımız elzemdir. Dolaysıyla zaman içinde bize daha çok iş düşmektedir. Birinci hedefimiz Ankara, Antalya gibi büyükşehirlerimize de ofisler açıp, eğitimli personellerimiz ile oradaki ailelerimize de profesyonel hizmeti götürebilmek.

İkinci hedefimiz ise Avrupa’da çalışmak isteyen bakıcı adaylarımızın önünü açmak. Bunu da Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi genç nüfusun hızla tükendiği ülkelerin yabancı işçi alım yasaları kapsamında gerçekleştirmek istiyoruz. Şu anda Avrupa’ya sadece Bulgaristanlı ve Romanyalı gibi Avrupa vatandaşlarımızı gönderebilirken, kısa bir zaman sonra Türk vatandaşlarımızı da Avrupa’da iş sahibi yapabilmek için hazırlıklarımız devam etmektedir.

      Profesyonel bir şirket yerine kendi imkanları ile bakıcı arayan ailelerimiz için öneriniz var mı?

Tabii. Ülkemizde ev personeli olarak en çok ihtiyaç duyulan elemanlar yaşlı bakıcıları. Kendi imkanları ile bakıcı arayacak zamanı olan ailelerimiz için, bir yaşlı bakıcısı adayına mülakatlarda sorulması gereken ve bilmeniz gereken herşeyi aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Yaşlı Bakıcısı

Bizi büyüten, bu günlere getiren annelerimiz-babalarımız. Günümüz sosyal ve iş hayatının yoğunluğundan dolayı maalesef onlarla istediğimiz sıklıkta görüşemeyebiliyoruz. Belli bir yaştan sonra bizim artan diğer sorumluluklarımızla paralel olarak daha çok ilgi ve özveri isteyebilirler.

Onlara:

– Gerekli ilgiyi gösterebilecek,

– Evlatlarıymış gibi sahip çıkabilecek,

– Sorumluluk sahibi,

Yaşlı bakıcı eleman bulmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Yaşlı Bakıcı Görevleri:

– Ev temizliği,

– Perhizine uygun yemeklerinin hazırlanması,

– Günlük ilaç takibi,

– Yürüme zorluğu çeken yaşlıların destekle yürütülmesi,

– Tv izleme, kitap–gazete okuma gibi konularda yaşlıya eşlik edilmesi,

– Banyo yaptırma,

– Giyinme / soyunma desteğii

– Arkadaşlık / sohbet ve vakit değerlendirme,

Yatılı Yaşlı Bakıcı

Yatılı yaşlı bakıcısı çalışma süresi 24 saattir. Baktığı yaşlılar ile aynı evde yaşayan yaşlı bakıcı gece kalkma ihtimaline karşı zor yürüyen yaşlılarla kimi zaman aynı odayı paylaşmaktadır. Yatılı yaşlı bakıcısı haftanın 6 günü 24 saat hastasıyla beraber yaşarken, haftada bir gün 24 saat izin kullanmaktadır.

Gündüzlü Yaşlı Bakıcı

Gündüzlü yaşlı bakıcısı çalışma süresi ortalama 8-9 saat civarıdır. Ekstrem durumlarda bu süre uzayabilir. Durumu ağır olmayan, kolaylıkla yürüyebilen yaşlılar için tercih edilen gündüzlü yaşlı bakıcısı, sizin tercihinize göre haftanın 5 ya da 6 günü çalışabilir.

Yaşlı Bakıcısında Bulunması Gerek Karakteristik Özellikler:

Anne babalarımızı teslim edeceğimiz onlarla aynı evi paylaşacak yatılı ya da gündüzlü yaşlı bakım elemanı

– Yardımsever, şefkatli, güler yüzlü

– Sabırlı ve hoşgörülü

– Titizliğe önem veren

– Sorumluluk sahibi

Gibi Özelliklere Sahip Olmalıdır.

Alanında deneyimli ve referanslı olan profesyonel yaşlı bakıcı ve hemşirelerle hedefimiz, özenli bakım ve şefkate her zamankinden daha çok gereksinim duyulan yaşlılık dönemlerinde, bir Danışmanlık şirketinden beklediğinizden daha fazlasını sunmaktır.

Alya Danışmanlık bugüne kadar temin ettiği hasta bakıcı ve yaşlı bakıcı elemanlarıyla İstanbul ve İzmir’in en güvenilir şirketi olduğunu kanıtlamıştır. Arzu edildiği takdirde müşteri referans numaraları verilmektedir.

Hayatınızı kolaylaştıracak elemanlar temin etmekten mutluluk duyarız.

Bakıcı arayışında olup adaylarla mülakat yapacak zamanı olmayan ailelerimiz, profesyonel bakıcılarla hemen bir araya gelebilmek için İstanbul / Bakırköy, İzmir / Alsancak ve İzmir / Karşıyaka ofislerimizle alyaik.com adresinden ya da 02126601646 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilirler.

Alya Danışmanlık İnsan Kaynakları Ltd. Şti.

(0 212) 660 16 46

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. Nur Apt. 45/6

Bakırköy / İstanbul

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.