DOLAR 33,0453 -0.11%
EURO 36,0129 -0.42%
ALTIN 2.555,28-1,74
BITCOIN 2127033-1.04598%
Sakarya
36°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Vergi İade Konusu Cumhurbaşkanının İki Dudağının Arasında

Vergi İade Konusu Cumhurbaşkanının İki Dudağının Arasında

9 Ocak 2020 19:34
Vergi İade Konusu Cumhurbaşkanının İki Dudağının Arasında
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla “SATSO Medya Buluşması” etkinliği düzenledi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısına, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yönetim Kurulu Üyeleri; Bünyamin Müftüoğlu, Semih Çokay, Yılmaz Dünya, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Müjdat Çetin, RATED Başkanı Remzi Adıyaman, Basın İlan Kurumu Sakarya Şube Müdürü Engin Kaşdaş ile şehrimizin ileri gelen gazetecileri ve basın mensupları yoğun katılım gösterdi.
SATSO Medya Buluşmaları kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, tüm gazetecilerin gününü kutlayarak SATSO faaliyetleri ve şehir gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ açıklamalarında şunlara değindi: “Gazetecilik mesleği, özellikle fedakarlık isteyen, zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir.
Yerel basınımızın, son yıllarda gazetecilik, internet haberciliği, radyo yayıncılığı, gibi alanlarda önemli gelişmeler göstererek daha başarılı bir noktaya geldiğini görmekten gururluyuz. Yine basın emekçilerimiz, hızla büyüyen ve gelişen Sakarya’nın gerek ekonomik, gerekse sosyal olarak geldiği noktada sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, basın kuruluşlarımızın katkısı azımsanmayacak derecede büyüktür.
Yerel basınımızla işbirliğinde, her konuda daha iyiyi, daha doğruyu bulabileceğimize inanıyor, büyük bir özveriyle çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 ocak çalışan gazeteciler günü’nü bir kez daha içtenlikle kutluyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyorum.
Başkan Altuğ konuşmasının devamında SATSO’nun devam eden faaliyetleri hakkında bilgiler vererek şu konulara değindi:
Doku Kültürü ile Sakarya tarımı gelişmeye devam edecek
“Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi” diğer bir adıyla “Doku Kültürü Laboratuvarı Projesi” kurma çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendiren Başkan Altuğ, “Doku kültürü ıslah sürecinin kısaltılmasında, hızlı çoğaltımında ve hastalıklardan ari ürün üretilmesinde çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Doku kültürü ile kalitesi dünya standartlarının üzerinde üretim yaparak sadece süs bitkiciliğine değil, türk tarımının gelişmesine hizmet edilecek. Fındıktan cevize, çaya ve ilaç sanayinde kullanılan birçok bitkiye kadar fayda alacağımız bir çalışmadır.” dedi.
Laboratuvar’ın Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesinde tahsis edilen alanda kurulacağı bilgisini veren Başkan Altuğ laboratuvar’ın 22 Ocak’ta ihalesinin gerçekleşip hızla hizmete gireceğini belirtti.
Gastronomi turizminde kültürel lezzetlerimiz ile ön plana çıkacağız
“Şehrimizde yaşayan her kültürün birbirinden farklı özellikleri, yaşam tarzları ve lezzetleri olduğu bilinen bir gerçektir. Bizler de sahip olduğumuz kültür zenginliğimizin en değerli lezzetlerini içerecek bir kitap çalışması başlattık.
“Gastro Sakarya” adlı kitabımız ile Sakarya’nın gastronomi turizmi alanındaki payını artırması, unutulmuş lezzetlerin tekrar yaşatılması, sofra kültürü gibi birçok konuda fayda sağlayacağız. Projemizde şehrimizin birçok yerel kültür dernekleri ile de birlikte çalışmalar yürütülmektedir.”
Üyelerimizin ihtiyacını karşılayacak tek merkez
“Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize yönelik hizmet çeşitliliğimizi artırmak en büyük önceliklerimizden bir tanesidir. Üyelerimizin tek bir kampüs içerisinde bütün ihtiyaçlarını karşılamak, işlemlerini daha rahat yapabilmelerine imkan sağlamak amacıyla oda hizmet binamızın iki yanına yaptığımız tek durak hizmet binaları inşaatımız tamamlanıyor. Bulunduğumuz bölgenin gelişimine ve odamızın potansiyeline katkı sağlayacak Tek Durak Ofis hizmet binalarımızda banka şubeleri, İŞ-KUR Hizmet Ofisi, Kosgeb İl Müdürlüğü, Kredi Garanti Fonu Sakarya Şubesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sakarya Ofisi, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM), noter, Eximbank Şubesi, Tahkim Ve Arabuluculuk Ofisi, Sakarya Uluslararası Ticareti Geliştirme Merkezi (SUTGEM) gibi birçok kuruluş ile üyelerimize ve şehrimize hizmet edeceğiz.
Sakarya stratejik planı
Şehrin geleceğinin planlandığı Stratejik Plan hakkında bilgiler veren Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ, “Amacımız, yol haritamızı belirlemek, insiyatif alınarak, şehrin tüm çarklarının ihmal edilmeden bütün olarak dizayn edilmesidir.
Turizmi, kültürü, sanayisi, tarım ve hayvancılığı, bilişim ve teknolojisi ve daha birçok alanı atlamadan, ihmal etmeden birlikte çalışma prensibi ile şehrin meselelerine hep birlikte eğilmemizin sağlanmasıdır.
Bu çalışma ilimiz adına büyük bir kazanım olacaktır. Bu kazanımın bu birlikteliğin elde edilmesinde; Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, Rektörümüze, Kurum Müdürlerimize, STK’lara ve tüm profesyonel kadrolara şimdiden teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki, örnek alınacak bir çalışma olacaktır.” dedi.

Altuğ yaptığı açıklamada: “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak siz bu işi yapan üyelerimizin firmalarıyla rekabet mi edeceksiniz? Tarım A.Ş. ve Fidan A.Ş. gibi kuruluşları rekabet için kurmadığını tam aksine bu işleri yapan firmalara destek vermek ve onların ürünlerini pazarlamak adına bu firmaların kurulduğu söylendi.

SATSO olarak şu anda yapılanları takip ediyoruz. Büyükşehir bu konuda kuruluş çalışmalarına devam ediyor. Biz kendilerine, üyelerimizin bu rekabet şartlarında ezilmemesi ince çizgimiz olduğunu kendilerine ifade ettik.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili yetkilileri de hassasiyetimizi anladıklarını ve tam aksine Sakarya’daki firmalara ve sektöre destek vermek amacıyla firmaların planlandığı bizlere anlatıldı.” Diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin bir süre önce açıkladığı hafif raylı sistem konusuna da değinen SATSO Başkanı Akgün Altuğ açıklamalar yaptı.

Altuğ: “Türkiye’ye baktığımızda modern şehirlerde raylı sistemleri görüyoruz. Bu sistemler artık bu şehirlerin olmazsa olmazları durumundalar.

Şehrin merkezinden öncelikli olarak yeni yerleşim merkezine (Karaman, Camili, Korucuk) uzanan, şehrin ana arterlerini birbirine bağlayan bir raylı sisteme ve bu projeye destek veririz.

Sakarya’nın ekonomik olarak rekabet halinde olduğu bütün şehirlerde raylı sistem var. Bu sistemler hem trafiği rahatlatmak hem de şehrimizi gelecek yıllara taşımak açısından çok önemli. Büyükşehir’in raylı sistem projesine destek veriyoruz.” dedi.

AKGÜN ALTUĞ’UN AÇIKLAMASININ DİĞER ÖNE ÇIKAN NOKTALARI İSE ŞU ŞEKİLDE:;

VERGİ İADESİ KONUSU

“Şehrin en büyük probleminden ve hatta en büyük problemin bu olduğunu söyledik. Sakarya iktidar partisine kuruluşundan beri en fazla destek veren şehirlerden biri fakat verdiği desteğin karşılığında yatırım veya ilgi alamamış bir şehir.

Biz bununla ilgili büyükşehir belediyesi ya da belediye seçimlerinden önce şehrin bütün meslek örgütü başkanlarıyla birlikte yeni seçilecek başkana verilecek bir manifesto hazırlığı yaptık. Bu sorunun çözülmezse Sakarya’daki problemlerin çözülmez çok net bir şekilde söyledik.

Türkiye’de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan kaç firma var. Bence çok fazla değildir. Özellikle otomobil üreten firma var. Toyota’sı, Tofaş’ı, Renault’u, Ford’u vesaire çoğunluğu bu bölge de zaten. Bunların haricinde kimya firmaları birkaç tane.

Bence 15 taneyi geçmez. Şöyle bir noktaya geldiğimiz zaman bir çözüm önerdik. Sayın Cumhurbaşkanı desin ki 1 milyar dolar ihracatı aşan firmaların ihracattan dolayı alacakları katma değer vergisi iadelerini merkez ödesin. Merkez Ankara’dan alsınlar. Dolayısıyla o ilin artısına hiç dokunulmasın. Diğer iller bu konuda kazançlı bir tek problemli olan il Sakarya.”

TOYOTA’YA HAKSIZLIK YAPIYORUZ

“Sakarya’da böyle bir dezavantajı avantaja çevirsin. Bunu ben hem Ekrem başkana hem de diğer ilgililere çoğu kez anlattım. Geçen hafta yine bunu Ekrem başkana bunu çözdüğümüzde Cumhurbaşkanımız böyle bir talimat verdiğinde 15-20 firma kaç tane firma varsa ihracatlarını gidip Ankara’dan alacaklar.

Bu şehir de farklı söylemlere gidiyor. Ben şahit oldum. Şehrin en büyük firması bizim burada olmasına dua etmemiz gereken Toyota için yanlış şeyler konuşuldu. Toyota’yı baş üstünde tutmamız gerekiyor. 6 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. 4,5 milyar dolar ihracat yapıyor.

Dünyanın sıfır hatayla araç üreten tek fabrikası övünecek bir şey Sakarya’da biz Toyota’yı tukaka haline getirdik. Ne yapsın insanlar. Bunları yaptılar ceza mı ödesinler. Toyota’ya karşı bu tür yanlış söylemlerde bulunuyor ve bizi çok üzüyor. Çözüm Toyota’da değil çözüm siyasette. Siyasette zaten Cumhurbaşkanımızın dudaklarının arasında. Bence çok kolay çözülebilecek bir sorun.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.