DOLAR 33,0849 0.13%
EURO 36,0805 0.24%
ALTIN 2.556,91-0,16
BITCOIN 20824644.81724%
Sakarya
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Vali’den Talu Tekstile İstihdam Teşekkürü

Vali’den Talu Tekstile İstihdam Teşekkürü

28 Aralık 2019 21:04
Vali’den Talu Tekstile İstihdam Teşekkürü
0

BEĞENDİM

Cuma günleri gerçekleştirdiği sanayi kuruluşları ziyaretleri kapsamında istihdama katkıda bulunan firmalara öncelik veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Arifiye 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Talu Tekstil Fabrikasına uğradı.

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş’un da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Genel Müdür Hakan Karakoç ve Genel Müdür Yardımcısı Anıl Gültepe tarafından karşılandı.

“Üretim Faaliyetlerine Dair Bilgiler Verdi”

Ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek üretim faaliyetlerine dair bilgilendirmelerde bulunan Genel Müdür Karakoç, 1994 yılında İstanbul’da tekstil sektörüne atılan firmalarının 2002 yılında Sakarya’da faaliyete geçtiğini, İstanbul ve Malatya tesislerinin yanı sıra Sakarya’da 3 ayrı fabrikalarında 35 bin metrekare arazi üzerinde toplam 26 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptıklarını, aynı zamanda Londra’da tasarım ofisi ve Amerika’da pazarlama ofisleri bulunduğunu, 2019 yılı ihracat rakamlarının bir önceki yıla göre yüzde 10 artarak yaklaşık 100 milyon dolara çıkmasında emeği geçen tüm çalışanlarıyla gurur duyduklarını, tesislerinde günde ortalama 50 bin adet üretim gerçekleştirilirken yaklaşık bin 650 kişiye de istihdam olanağı sağladıklarını söyledi.  Genel Müdür Karakoç ayrıca, kadın istihdamına öncelik verdiklerini ve firma çalışanlarının % 85’inin kadınlardan oluştuğunu, 2019 yılında İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarıyla da 733 katılımcının işe alındığını sözlerine ekledi.

“Gelişen Bir Sanayi Potansiyelimiz Var”

Fabrika içerisinde incelemelerde bulunarak çalışanlara kolaylıklar dileyip ürünleri de inceleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir her geçen gün gelişen ve kendisini gösteren bir sanayi potansiyelimiz olduğuna vurgu yaparak, “Sanayi alanındaki çalışmalara ve gelişmelere çok önem veriyoruz. Ancak bunu yaparken ilin de dengelerini bozmadan altyapıları oluşturmaya çalışıyoruz. İlimizin gelişmesine, kalkınmasına, istihdamına katkı veren sanayicilerimizi de her zaman önemli bir değer olarak görüyoruz.

“Üretim Toplumsal Huzura Büyük Katkı Sağlıyor”

Dünyamızın her geçen gün tüketim çılgınlığına yelken açan toplumlara doğru gittiğine şahit oluyoruz. Daha önceleri yıllarca kullandığımız bazı eşyaları, günümüzde ya alıp kullanmıyoruz ya da kullan-at alışkanlığında tüketiyoruz. Bu durum elbette üretim ile tüketim arasındaki dengeyi de bozuyor. Üretim olmazsa tüketimi karşılayacak bir gelir elde edemeyiz ve bunun sonucunda da toplumsal huzur bozulur. Eğer tüketim bu kadar çılgınlık seviyesinde artıyorsa, onu karşılayacak üreticilere ve üretime ihtiyaç vardır. Bu çılgınlığı engelleyemezsek ya da dengeyi sağlayamazsak, o zaman ülke dışarıya bağımlı hale gelmeye başlar. Bu durumda başka ülkelerin hegemonyası altına girip bağımsızlığın da gölgelenmesine sebep olabiliriz. Ekonomik anlamda bağımlı olduğunuz ülke bir zaman sonra borç vermek ister, hatta daha da ileri giderek emir vermeye başlar. Bu da bağımsızlık alanında büyük problemlerin ortaya çıkmasına vesile olur.

“Sanayicilerimiz Ülkemiz İçin Gayret Gösteriyorlar”

Üreticilerimiz bizim üretim, istihdam, döviz girdisi ve katma değerimizin gelişmesine katkı sağladıkları gibi bağımsızlığımızın korunmasına da yardımcı oluyorlar. Sizler gibi üreticilerimiz olmasa, bağımsızlığımızı bile sorgular hale gelebilirdik” dedi.

“Devlet Teşviklerinin Büyük Yararı Var”

Önümüzdeki yıllarda yıldızı daha da parlayacak olan tekstil sektöründe rekabet açısından teknolojik gelişmelere önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Nayir, bu sektörün yatırım kapasitesinin genişleyeceği düşünüldüğünde firmaların devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları halinde rekabet güçlerinin de artacağını belirtti. Vali Ahmet Hamdi Nayir, ziyaretin sonunda sektörün önde gelen kuruluşlarından birisi olan Talu Tekstil Firmasının ülkemiz ve ilimiz ekonomisi ile istihdamına yaptıkları katkılarından dolayı firma adına Genel Müdür Hakan Karakoç’a Teşekkür Belgesi verip çalışanları ile birlikte bereketli bir yıl geçirmeleri dileğinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.