DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19741641.64121%
Sakarya
34°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

TOBB Chicago Ticaret Merkezi SATSO’da Tanıtıldı

TOBB Chicago Ticaret Merkezi SATSO’da Tanıtıldı

1 Eylül 2021 15:23
TOBB Chicago Ticaret Merkezi SATSO’da Tanıtıldı
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu ile TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde “Chicago TOBB Ticaret Merkezi” tanıtım webinarı gerçekleştirildi.

TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu tarafından sunumun gerçekleştirildiği toplantıya SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş öncülüğünde komisyon ve ihracatçı oda üyeleri iştirak ettiler.

Genel Müdür Ciritoğlu ticaret merkezi tanıtımı sunumu sırasında şunları dile getirdi: “TTM’ler İşbirliği Kuruluşları tarafından yabancı ülkelerde kurulan ticaret merkezleridir. Bu merkezlerde Türk şirketleri için danışmanlık ve iş geliştirme gibi birçok hizmet sunulmaktadır.

TOBB tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermek üzere ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden Chicago’da ilk TTM kurulmuştur. Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştirilmesi için köprü rolü oynaması planlanan TTM’nin tedarik zinciri oluşturulması ve çeşitlendirilmesi, yeni satış kanallarının oluşturulması, ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması ve doğrudan yatırımlar gibi 4 ana stratejik hedefi bulunmaktadır.

ABD 350 milyonu aşan nüfusu ile Dünyanın en büyük ithalatçısı ve en büyük tüketici ülkesi, her kaliteden ürünü ithal etmektedir. Chicago ise stratejik konumu sayesinde ülkenin imalat sanayi merkezi ve en yoğun kargo taşımacılığı yapılan eyaletidir.

ABD COVID 19 ile birlikte ithalatını en yoğun gerçekleştiği Çin ve diğer uzak doğu ülkelerine alternatif ülke ve tedarikçi arayışı yükselmeye başladı. Türk üreticileri de Amerika pazarına hızlı bir giriş yaptı ve Türk Malı kalitesi ve fiyat performansı pazarda kendini göstermeye başladı. Stratejik bir konumda kurulan Chicago TTM Chicago bünyesindeki 1500 m2 ofis ile 8800 m2 depo alanı ile Ticaret Bakanlığı desteği sayesinde rayicin altında kira bedelleri, Anahtar teslim ABD’li şirket kuruluşu ve faaliyete geçirilmesi, Uçtan uca profesyonel lojistik çözümler ve Büyük ABD’li firmalar ile iş birliği, direkt kontak kurma imkanı gibi birçok avantaj firmalarımızı bekliyor.” dedi.

Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş de konuyla ilgili değerlendirmede bulunarak şunları dile getirdi: “Amerika ticaretin, tüketimin en yoğun olduğu ülke. Sakaryalı firmalarımız da ihracat kapasiteleri ile her geçen gün uluslararası ticarette daha da etkin rol oynuyorlar. Chicago TTM firmalarımızın ABD’de faaliyetlerini ve potansiyellerini geliştirmeleri adına ciddi bir avantaj sağlayacaktır. ABD pazarına girmekte çekinen ya da emin olmayan firmalarımızın bu sayede çok daha kolay şekilde bu pazarda etkin rekabete girmelerinin önü açılacaktır. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.