DOLAR 33,0739 0.1%
EURO 36,1159 0.33%
ALTIN 2.559,45-0,06
BITCOIN 20872804.49921%
Sakarya
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

SESOB’tan işsizliğe karşı Mesleki Eğitim Merkezleri önerisi…

SESOB’tan işsizliğe karşı Mesleki Eğitim Merkezleri önerisi…

3 Eylül 2021 14:20
SESOB’tan işsizliğe karşı Mesleki Eğitim Merkezleri önerisi…
0

BEĞENDİM

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, işsizlik sorununun çözülmesi noktasında mesleki eğitimin önemine değinerek, “Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, geleceğinizi garanti altına alma, ailenize ekonomik katkıda bulunmak üzere sizleri meslek edinmeye, hayatınızı kazanacağınız bir sanatı öğrenmeye çağırıyoruz.

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, işsizlik ve nitelikli iş gücü sorunu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Alişan açıklamasında, işsizlik sorununun önüne geçilebilmesi için Mesleki Eğitim Merkezlerinin önemine değildi.

İşte o açıklama;
Gün geçtikçe sanayileşen ülkemizin nitelikli işgücüne ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde işsizlik de kabul edilebilir seviyenin üstünde. TÜİK verilerine göre özellikle genç işsizimiz fazla; dört gençten birisinin işsiz olduğunu görüyoruz.

Yine işsiz gençlerimizi durumunu incelediğimizde de işsiz olan gençlerimizin çoğunun çağımızda geçerli bir mesleğinin olmadığını söyleyebiliriz. Oysa esnaf ve sanatkarlarımız büyük, orta, küçük ve mikro ölçekli işyerlerinde nitelikli ara elaman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz. Özetle ‘işsiz gençlerimiz çağın gerektirdiği nitelikte bir meslek sahibi değil; işletmelerimiz ve esnaf ve sanatkarlarımız da nitelikli eleman bulmakta zorluk çekiyor.”

Günümüzde anne-babalarımız duygusal davranarak çocuklarının doktor, subay, öğretmen, mühendis, avukat, iktisatçı gibi meslek sahibi olmalarını istiyor. Bu amaçla ilkokuldan başlayan sınav maratonuyla ortaokul sonrası fen liselerini, Anadolu liselerini kazanmaları için yüksek miktarda kurs ücretleri harcıyorlar. Çocuklarının ilgi alanlarını, yeteneklerini, ülke gerçeklerini dikkate almadıklarını gözlüyoruz. Toplumun bu yönlü talepleri sonucunda çok sayıda açılan fen, anadolu liselerinde nitelik sorunu yaşandığını sınav sonuçlarından ve üniversite diplomalı işsizlerden görebiliyoruz. Ayrıca herkes doktor, mühendis, subay, öğretmen olma ihtimali yok, ihtimali olsa da milyarlarca lira harcanarak yapılan sanayi kuruluşlarımızda üretimi kim yapacak? Ülkemizin gerçeği nitelikli meslek sahibi gençler yetiştirmeyi ön görüyor. Bunun yolunun da yapılan son değişikliklerle mesleki eğitim merkezleri olduğunu söyleyebiliriz.

Yine devletimizin verilerine göre mesleki eğitim merkezinden mezun olan öğrencilerin kendi işlerini yapma ve istihdam oranının % 90 gibi çok yüksek olmasına rağmen diğer lise çıkışlarda % 18 civarında olduğu görülüyor. Bu sebeple mesleki eğitim merkezi, nitelikli mesleki eğitim diyoruz.

Bu sorunu hep beraber nasıl çözebiliriz? Elbet iyi bir mesleki eğitimle, çağın gerektirdiği meslek sahibi olmakla… Kadın ya da erkek olsun fark etmiyor; belirli yaştan sonra insanlara meslek öğretmek oldukça zor. Eğitimcilerimiz ve bizim yaşadığımız tecrübelere göre en iyi meslek öğrenme yaşı 14-20 yaş aralığıdır. Atalarımızın da dediği gibi, “Ağaç yaşken eğilir.” İnsan bedeni, beyni genç yaşlarda öğrenmeye açık, daha hızlı öğrenebiliyor.

Bu sebeplerle ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, geleceğinizi garanti altına alma, ailenize ekonomik katkıda bulunmak üzere sizleri meslek edinmeye, hayatınızı kazanacağınız bir sanatı öğrenmeye çağırıyoruz. Çünkü “Sanat altın bileziktir…”

Ülkemizde meslek öğretmek üzere çeşitli okullar, birçok meslek alanları, dalları bulunmaktadır. Elbet bu okullarda da meslek öğretiliyor ama biz sizlere kökleri tarihimizden, Ahi kültürümüzden gelen mesleki eğitim merkezlerini öneriyoruz.

Mesleki eğitim merkezlerine nasıl kayıt yaptırırsınız, işleyişi nasıldır? Bu konuda sizlere kısa bilgiler aktarmak istiyorum:

*Mesleki eğitim merkezlerine ortaokul mezunu, her türlü lisenin ara sınıflarından nakil yoluyla kayıt yaptırabilirsiniz,

*Nakil yaptırdığınızda büyük oranda derslerinizde denkli sağlanacak, sene kaybı yaşamayacaksınız,

*Öğrenim süresi diğer liselerde olduğu gibi ortaokuldan sonra dört yıldır,

*Haftada 1 gün okulda teorik, 4-5 gün işletmelerde usta ve usta öğreticiler nezaretinde uygulamalı eğitim yapacaksınız,

*27 alan, 142 dalda meslek seçme imkânınız olacaktır,

*Kayıt yaptırdığınız ilk günden itibaren iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalı olacaksınız,

*Yılın on iki ayı boyunca nakil, kayıt yaptıra bilirsiniz,

*İşletme sahipleri kanun gereği sizlere asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret ödeyecek; böylece eğitiminiz sırasında ailelerinize yük olmayacaksınız,

*Eğitiminiz sırasında işletmelerde devletin öğretmenleri tarafından her hafta program dahilinde denetim ve rehberlik hizmetleri verilmektedir,

*11. Sınıfın sonunda Kalfalık Belgesi, 12. Sınıfın sonunda da Ustalık Belgesi almaya hak kazanacaksınız.

*Alacağınız belgeler Türkiye’nin her yerinde, dünyanın her ülkesinde resmi geçerliliğe sahip olup; mesleğinizi icra edebileceğiniz gibi, bağımsız işyeri açma hakkına sahip olacaksınız,

*Yıllardır verdiğimiz mücadele sonucunda geçen yıl uygulamaya başlandı ve ilk mezunlarımız diplomalarını aldılar. Mesleki eğitim merkezine devam ettiğiniz süreçte her yıl bir ek ders almak suretiyle alanınızda/dalınızda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Diploması alabileceksiniz. Arzu edenler üniversite sınavına girerek yüksekokula/fakülteye devam edebileceklerdir,

*Her türden lise mezunları, yüksekokul hatta fakülte mezunları da mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırabilecektir. Daha önce aldıkları dersler sisteme eklenerek kısa zamanda meslek sahibi olma imkânına kavuşacaklardır,

*Ustalık Belgesi’ne sahip olanlar yanlarında öğrenci, stajyer istihdam etmek üzere 40 saatlik eğitime katılarak Usta Öğretici Belgesi alabileceklerdir,

*İşletmelerimizi çalışma ortamları, sosyal imkanları eskiyle kıyaslanmayacak ölçüde daha iyidir,

*Sevgili Gençler! Sizler ülkemizi geleceğisiniz. Sizlere inanıyoruz, güveniyoruz. Ülkemizin daha güçlü, zengin, kalkınmış; dünya ülkeleriyle yarışıp, geçmesi sizlerin nitelikli, geçerli mesleğe sahip, üretime katılmanız bağlı. O nedenle mutlaka meslek öğrenmelisiniz.

*Sizlere rehberlik edecek ilimizde Erenler, Adapazarı, Karasu, Akyazı, Hendek, Sapanca ilçelerimizde mesleki eğitim merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerimize başvurarak ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca bizler de sizlere her zaman destek olmaya, rehberlik etmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum…”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.