DOLAR 33,0889 0.14%
EURO 36,0634 0.19%
ALTIN 2.556,61-0,18
BITCOIN 20775244.71698%
Sakarya
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Sendika Görüşmelerinde Good Year Masadan Çekildi

Sendika Görüşmelerinde Good Year Masadan Çekildi

28 Aralık 2019 21:12
Sendika Görüşmelerinde Good Year Masadan Çekildi
0

BEĞENDİM

Lastik Sektörü Grup toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin başlamasına kısa bir zaman kala Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikaları gruptan çekildiklerini açıkladı.

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Brisa, Prometeon ve Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık 6 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri taslağı geçtiğimiz hafta işverenlere teslim edildi. Taslağın açıklanmasının ardından önceki gün Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikaları Lastik Sektör Grubu’ndan çekildiklerini ve Lastik-İş Sendikası ile ayrı müzakere yapacaklarını işçiye duyurdu. Yaşanan gelişmeler karşısında Lastik-İş, iki fabrikasında yaklaşık 1600 işçi olan Goodyear ile ayrı masaya oturacak. Lastik sektörünü bölen bu çekilme aynı zamanda işçinin de tepkisine neden oldu.

YENİ HAMLEDE GECİKMEDİ

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın geçtiğimiz yıl öldürüldüğü Goodyear Adapazarı Fabrikası sık sık sendika ve sektör ile ilgili tartışmalarla gündeme geldi. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Lastik-İş Sendikası’nın grup sözleşme taslağını açıklamasının ardından Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikası’ndan yeni bir hamle yapıldı. Lastik Sektör Grup sözleşmesinde grubun bir bölümünün Goodyear ve çalışanların dezavantajlı duruma düşürüldüğünü söyleyerek gruptan ayrılacağını açıkladı.

SEKTÖR SÖZCÜSÜNE ELEŞTİRİ

Önceki akşam vardiya çıkışında işçilere duyuru yapıldı. Goodyear İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci ve İzmit Fabrika Müdürü Güven Loğoğlu imzalı duyuruda 2020-2021 toplu sözleşme müzakere sürecinde şu andaki sözleşmeyi imzalayan Lastik Sektörü Grubu’ndan ayrı olarak müzakere sürecini doğrudan Lastik-İş Sendikası ile yürütmeye karar verdikleri belirtildi. Geçtiğimiz dönem sektör sözcüsü olarak masaya oturan Brisa’yı kast ederek açıklamada, “Geçtiğimiz sözleşme döneminde sektör grubunun bir bölümü Goodyear ve çalışanlarını dezavantajlı konuma getiren bir anlaşmaya vardı. Bu durum grubun etkin müzakere etme amacı bakımından işlevsiz hale geldiği kanaatindeyiz” denildi.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Açıklamada her iki fabrikanın ve çalışanların gelecekteki başarılarına odaklanması için doğrudan ve birebir görüşmenin tarafların menfaatine olacağı belirtildi. Adil ve rekabetçi bir ücretlendirme ve yan hakları sağlamaya devam edebilmek için çalışanların fabrika performansına göre ödüllendirildiği, fabrikanın gelecek kapasitelerine ilişkin planlanan yatırımların korunduğu, şirketin global lastik pazarında rekabetçi konumunun korunduğu bir sözleşme isteyen Goodyear, eşit işe eşit ücreti direk tartışmaya açtı. Açıklamada Goodyear’ın sendika ile doğrudan müzakere yapmasının daha yapıcı ve gerçekçi olduğuna dikkat çekildi.

İŞÇİNİN HAKKINI SAVUNACAĞIZ

Yaşanan gelişmelerle ilgili gazetemize açıklama yapan  Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikaları’nın Lastik Sektör Grubu’ndan ayrıldığını doğruladı. Goodyear ile mevcut taslak üzerinden ayrı görüşme yapacaklarını belirten Sarı, işçinin verilen karara tepki gösterdiğini, sendikalarının arkasında dimdik durduklarını belirtti. Brisa ve Prometeon ile ayrı masaya oturacaklarını belirten Sarı, Goodyear’ın gruptan ayrılmasının da yanlış bir adım olduğunu düşündüğünü belirtti. Sarı, “Biz işçinin hakkını savunacağız. Nerede olursa olsun biz üyemizin hak ve menfaatlerini, kazanılmış haklarını koruyacağız” dedi. (Özgür Kocaeli)

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.