DOLAR 33,0541 -0.08%
EURO 36,0314 -0.37%
ALTIN 2.558,78-1,61
BITCOIN 2119734-1.05416%
Sakarya
36°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Sapanca’da 7 milyona satılık hazine arsaları satışa çıktı

Sapanca’da 7 milyona satılık hazine arsaları satışa çıktı

11 Ekim 2021 13:23
Sapanca’da 7 milyona satılık hazine arsaları satışa çıktı
0

BEĞENDİM

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mülkiyeti hazineye ait olan Arifiye Karaaptiler, Sapanca İlmiye ve Sapanca Gazipaşa’da bulunan gayrimenkulleri 1 milyon 219 bin lira ile 7 milyon 170 bin lira arasında değişen fiyatlarla satışa çıkardı.

Sakarya’da son dönemlerde özellikle Belediyelerin sıkça başvurduğu taşınmaz satışlarına bu kez de Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü / Milli Emlak Müdürlüğü’de başvurdu. Hazineye ait 3 adet değerli arsa yüksek meblalara satışa çıkartılıyor…

Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mülkiyeti hazineye ait olan Arifiye Karaaptiler, Sapanca İlmiye ve Sapanca Gazipaşa’da bulunan gayrimenkulleri satışa çıkardı.

Arifiye Karaaptiler’deki 4 bin 40 metrekare konut dışı kentsel çalışma alanı imarlı arsa için 1 milyon 818 bin lira, Sapanca İlmiye’de bulunan 2 bin 439 metrekare konut alanı imar durumlu fındıklık için 1 milyon 219 bin 615 lira ve Sapanca Gazipaşa’da 9 bin 560 metrekare sosyal kültürel tesis alanı imarlı bahçe için ise 7 milyon 170 bin lira muhammen bedel belirlendi.

İhale 21 Ekim günü Valilik Milli Emlak Müdürlüğü komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. İhaleye katılmak isteyenler yüzde 10 peşinatını yatırmak zorunda.

1-Yukarıda nitelikleri belirtilen taşınmazların satış işlemleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 45’inci maddesine göre Açık Teklif Usulü ile karşılarında belirtilen tahmini bedeller üzerinden, yine karşılarında belirtilen tarih ve saatte, Sakarya Valiliği Resmi Daireler Kampüsü F Blok 1.Kat Milli Emlak Müdürlüğünde toplanacak komisyon tarafından yapılacaktır.

2-İhaleye katılacak isteklilerin;

a) Geçici Teminat Bedelinin Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne yatırıldığına dair makbuzun, (2886 Sayılı Kanunun 26.maddesinde belirtilen değerlerden herhangi biri olabilir. Banka Teminat Mektubunun verilmesi halinde “Teminat Mektubunun Geçici, Süresiz, Limit içi olması” ve Teyit yazısı’nın da ibrazı gerekir.)

b) Gerçek kişilerin; Yasal yerleşim yeri belgesini (İkametgah ilmuhaberi) ile Arkalı-Önlü TC no.lu Nüfus Cüzdanı fotokopisinin,

c) Tüzel kişilerin ; İdare merkezlerinin bulunduğu yer mahkemesinden veya siciline kayıtlı bulunduğu ticaret veya sanayi odasından yahut benzeri mesleki kuruluştan, ihalenin yapıldığı yıl içinde alınmış sicil kayıt belgesi ile tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin temsile tam yetkili olduklarını gösterir noterlikce tastik edilmiş yetki belgesi ve imza sirkülerinin veya vekaletname verilmesi halinde belge aslının veya noterlikçe tasdik edilmiş örneğinin ve vergi sicil nosunu gösterir belgenin,
İhale başlama saatine kadar Komisyon Başkanlığına verilmesi zorunludur.

3-Hazine taşınmazlarının; satış işlemlerinde satış bedeli, sınırlı ayni hak tesisi (irtifak hakkı) ve kullanma izni verilmesi işlemlerinde yıllık bedeller üzerinden, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü tarafından: 5 Milyon TL’ye kadar olan kısmı için % 1 (yüzde bir), 5 Milyon TL’den 10 Milyon TL’ye kadar olan kısmı için % 0.5 (binde beş), 10 Milyon TL’yi aşan kısmı için % 0.25 (on binde yirmi beş), 10 Milyon TL’yi aşan kısmı için % 0.25 (on binde yirmi beş) oranında işlem bedeli alınacaktır.

4-Satılacak taşınmazların ihale bedeli peşin ödenebileceği gibi, talep üzerine, 1/4’ü peşin, kalan kısma yıllık kanuni faiz uygulanmak suretiyle en fazla iki yılda, üçer aylık dilimler halinde 8 eşit taksitlendirme yapılabilecektir.

5-4706 sayılı Kanun gereğince Hazine ait taşınmazlarının satış işlemleri ve işlemler sırasında düzenlenen belgeler vergi, resim ve harçdan (KDV, Karar Pulu) müstesna olup, satışı yapılan taşınmazlar satış tarihini takip eden yıldan itibaren 5 yıl süreyle Emlak Vergisine de tabi değildir.

6-Taşınmazlara ait şartnameler mesai saatleri içerisinde ilgili Emlak Müdürlüklerinde görülebilir.

7-Posta yolu ile verilecek tekliflerde gecikmeler kabul edilmeyecektir.

8-Komisyon ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.

9-İhale ilanı www.sakarya.csb.gov.tr, Türkiye genelindeki ihale bilgileri ise, www.milliemlak.gov.tr adresinden öğrenilebilir. (TEL: 0264 251 35 88 ) İLAN OLUNUR.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.