DOLAR 32,8674 0.15%
EURO 35,7316 0.3%
ALTIN 2.534,100,21
BITCOIN 2152254-0.47198%
Sakarya
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

03:54

SABAHA KALAN SÜRE

SAMİB OLAĞAN GENEL KURULU KONGRESİ YAPILDI

SAMİB OLAĞAN GENEL KURULU KONGRESİ YAPILDI

1 Temmuz 2021 12:12
SAMİB OLAĞAN GENEL KURULU KONGRESİ YAPILDI
0

BEĞENDİM

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Olağan Genel Kurulu; dernek binasında yapıldı.

Divan başkanlığını Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erkal Etçioğlu’nun yaptığı kongreye SAMİB Kurucu Başkanı Metin Kar, Sakarya Makine Topluluğu (SAMATO) Kariyer Merkezi Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Orhan Torkul ve makine sektöründe faaliyet gösteren SAMİB üyeleri katıldı.

GÜNEŞ: “Makine sektöründe ulusal projelere imza atıyoruz”

SAMİB Başkanı Günay Güneş kongrede yaptığı konuşmada makine sektörünün ülke ekonomisine çok büyük katma değer sağlayan çok önemli bir sektör olduğunu belirterek, SAMİB’in bu anlamda güzel adımlar atarak güzel eserler bırakmaya devam ettiğini söyledi.

Güçlü bir sektör olan makine sektörünün ürettiği katma değere ve gücüne Türkiye’nin ihtiyacı olduğuna da vurgu yapan Güneş, SAMİB’in en büyük eserlerinden biri olan Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesini (DOMİOSB), Sakarya ve Türkiye ekonomisine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“Aynı zamanda DOMİOSB, çok güçlü bir altyapı ile makine, savunma ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmaları bir araya getiren ülkemizin önemli bir projesidir” diyen Güneş şunları söyledi: “SAMİB’i 2010 yılında kurarken oluşturduğumuz vizyon ve misyon ile yolumuza devam ediyoruz. İlimizdeki bütün kurum be kuruluşlarla işbirliği halindeyiz. SAMİB yerel bir dernek ama makine sektöründe ulusal projelere imza atıyoruz. Biz her yerde varız her yere dokunuyoruz. Her kurum ve kuruluş ile makine sektörünün ilimizin ve ülkemizin ekonomisine değer katacak projelerde var olmaya devam edeceğiz.”

KAR: “Makine sevdası bizi tanınır hale getirdi”

SAMİB Kurucu Başkanı Metin Kar ise Makineci üyeleri ile birlikte bir kader birliği yaparak bugünlere geldiklerini belirterek, “Bu süreçte önemli işler yaptık. Ama bunları üyelerimizin varlığı ve gücü ve paydaşlarımızla birlikte hayata geçirdik.” şeklinde konuştu. Kar, SAMİB’in kurulduğu 2010 yılından buyana gündeme getirdiği ve hayata geçirdiği projelerle Türkiye’de birçok sivil toplum örgütünün imrendiği bir birlik olduğa da dikkat çekerek şöyle devam etti: “Makine sevdası bizi birçok yerde ve platformlarda tanınır hale getirdi. Sonuçta gerçekten işini yapmaya odaklı insanların bir arada olduğu bir birlik SAMİB. Makine sektörü dünya için de çok önemli bir sektör. Dünya’nın birçok ülkesinden Türkiye makine sektörüne pandemiden dolayı önemli bir talep var. Bizim de bu talepleri karşılayabilmemiz için nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. Bu sorunu da SAMİB bünyesinde kurduğumuz Sakarya Makine Topluluğu (SAMATO) Kariyer Eğitim Merkezi ile çözmeye çalışıyoruz. Çok güzel işler yapmaya başladık ve güzel sonuçlar alıyoruz. Bütün bu çalışmalarımızda bize gönüllü olarak hizmet veren kurum ve kişiler de var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

TORKUL: “Üniversiteler ile işbirliği devam etmektedir”

Sakarya Makine Topluluğu (SAMATO) Kariyer Merkezi Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Orhan Torkul ise kongrede yaptığı konuşmada SAMİB’in kurulduğu yıldan buyana üniversiteler ile işbirliğinin devam ettiğini belirterek, performansını hiç düşürmeden ve artan bir performansla sürdürülebilir nitelikte birçok projeyi de hayata geçirdiğini söyledi.

ÇELİK: “OSB’miz aynı zamanda Sakarya’nın ilk yeşil OSB’si olacak”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada SAMİB Başkanı seçilen Turgay Çelik ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “SAMİB bugüne kadar çok önemli çalışmalar yaptı ve projeler hayata geçirdi. Geçmiş dönemde yapılan çalışmalara katkısı olan kurumlara ve kişilere teşekkür ediyorum. Ama daha yapılacak çok işçimiz var. Bu konuda bayrağı emanet aldığımız yerden taşımaya devam edeceğiz. SAMİB üyelerine ve makine sektörüne, ilimiz ve ülke ekonomisine katma değer üretmeye devam edecek. Ar-Ge kültürüne ve eğitimlere ağırlık vereceğiz. Fuarlar ve iş gezilerinin haricinde yurt içi ve yurt dışı firmaları ağırlayacağız. SAMİB önemli bir güç. Kaynarca ilçemizde Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. İlk etapta bin 700 dönümlük alanın altyapı ihalesi yapıldı ve 2022’nin ilk çeyreğinde firmalara arsa teslim etmeye başlayacağız. Bu OSB’miz aynı zamanda Sakarya’nın ilk yeşil OSB’si olacak ve bu konuda da çalışmalara devam ediyoruz. Dolayısıyla önümüzde uzun bir yol var. Bu yolumuza yeni yönetim kurulumuz, üyelerimiz, üniversitelerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Borsamız, sivil toplum kuruluşlarımız ve proje ortaklarımızla birlikte daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz.”  

Turgay Çelik başkanlığında Yönetim Kurulu Üyeleri

Kongre sonunda yapılan oylamada Turgay Çelik başkanlığında SAMİB yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: “Günay Güneş, Fatih Kar, Tansel C. Kulak, Bahattin Kılınç, Sadık Uzel, Adnan Özkan, Fatih Özkan, Emre Beşir, Sabri Tecelli, Kadir Beyenal, İlker Çatalbaş, Enis H. Tekin, İbrahim Harmankaya, Semih Kar, Özcan Kaplan, M. Ali Gündüz, A. Caner Ateş, H. İbrahim Kurt, Cihan Çakır, Kadir Otay, Oğuzhan Şimşek.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.