DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19717041.4878%
Sakarya
34°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

SAKARYA’NIN İLK ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI

SAKARYA’NIN İLK ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI

12 Temmuz 2021 02:51
SAKARYA’NIN İLK ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI
0

BEĞENDİM

Sakarya Arabuluculuk ve Tahkim A.Ş. bünyesinde hizmet verecek olan Sakarya Arabuluculuk Merkezi, Cumartesi günü resmi açılışını yaptı.

Sakarya Arabuluculuk ve Tahkim A.Ş. bünyesinde hizmet verecek olan Sakarya Arabuluculuk Merkezi, Cumartesi günü resmi açılışını yaptı. Semerciler Mahallesi, Bosna Caddesi, Başyapı Plaza, No:101-102 Adapazarı adresinde hizmet verecek olan Arabuluculuk Merkezi’nin kurucular kurulu; Şükran TAŞDEMİR, Ahmet ÇİL, Ahmet NALBANT, Osman AYAR, Sinan TAŞDEMİR, Ahmet Bülent ATEŞOĞLU, Sezai DUMAN, Emine Füsun ATİLLA ve İlknur Bayram AKYÜZ’den oluştu.

Konu ile ilgili Sakarya Arabulucuk Merkezi’nden yapılan açıklama ise şu şekilde:

Avrupa ve Amerika’da yaklaşık kırk yıla yakın bir süredir uygulanan uyuşmazlık çözüm yöntemi olan arabuluculuk kurumu, ülkemizde de en sık kullanılan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olmaya başladı.


Ülkemizde dava şartı olarak; iş hukukundan, ticari uyuşmazlıklardan ve tüketici hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda ve özel uzmanlık alanı olan banka ve finans hukuku, fikri mülkiyet hukuku, gayrimenkul hukuku, tazminat hukuku, enerji ve maden hukuku, sağlık hukuku, spor hukuku, inşaat hukuku vb. alanlarında da arabuluculuk faaliyetleri devam etmektedir. Arabuluculuk Kanunu’nda yapılacak olan değişiklikler ile arabuluculuğun aile hukukundan ve kira sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar için de dava şartı haline gelmesi beklenmektedir.


Arabuluculuğun Avantajları Nelerdir?
 Ekonomiktir
 Kısa sürede çözüme kavuşturur
 Dostane çözümler sunar
 Gizlilik esastır
 Sürecin kontrolü tarafların elindedir
 Taraflar süreçten istediği zaman vazgeçebilir

Arabuluculuk, özellikle dava yoluyla karşılaştırıldığında çok fazla avantajı olan bir yöntemdir. Bu avantajları nedeniyle arabuluculuk dünyada ve ülkemizde her geçen gün daha çok tercih edilir hale gelmiştir. İnsanlar arasındaki ilişkileri koruyarak dostane bir çözüm yolu sunar, var olan ilişkilerin kötüye gitmesini engeller ve bozulmuş ilişkilerin düzelmesini sağlar. Arabuluculukta taraflar, aralarındaki iletişimi sürdürdüklerinden, isteklerine uygun ortak bir çözüm bulma şansları yüksektir ve çabuk çözüm sağlar.


Arabuluculuk yöntemi ile toplumsal hayatta yaşanan sorunlar çok daha kısa sürede ve ekonomik olarak çözülebilmektedir.

Arabuluculuk gizlidir. Arabuluculukta ileri sürülen görüşler, belgeler, teklifler ve ikrarlar gizlidir ve mahkemelerde delil olarak kullanılamaz. Bu nedenle, taraflar çekinmeden her konuyu masaya yatırabilirler. Bu nedenle kamuoyuna yansımasından çekinilen şirket sırrı, özel sır, ticari sır gibi hassa konularda arabuluculuk tercih edilmektedir. Sürecin kontrolü tarafların elindedir ve mutabık kalınan konularda anlaşma yapılır. Taraflar arabuluculuktan her an vazgeçebilirler. Kimse istemediği bir anlaşmayı imzalamaya zorlanamaz.

Sakarya’da Arabuluculuk İçin Başvurabileceğim Yer Var mıdır?
Türkiye’de ilk olarak 22.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile bir “alternatif uyuşmazlık çözüm yolu” olan arabuluculuk, hukuk bürolarından ve avukatlık ofislerinden bağımsız ilk merkez olarak, Sakarya Arabuluculuk Merkezi ile Sakarya’da faaliyetlerine başlıyor.

Sakarya’da ilk olan Sakarya Arabuluculuk Merkezi, uyuşmazlıkların çözümünde, konusunda uzman arabulucular, bilirkişiler ve danışmanların yardımları ile tarafların dava yoluna gitmeden çok kısa sürede uzlaşmalarını amaçlanmaktadır. Çözüme bağlanması zaman alan ve aynı zamanda giderek daha da masraflı hale gelen geleneksel dava açma yöntemi yerine, alternatif bir çözüm aracı olarak geliştirilen müzakereye ve arabuluculuk tercih edilmeye başlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.