DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19761502.03387%
Sakarya
34°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Sakarya’dan tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracatı

Sakarya’dan tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracatı

2 Kasım 2021 15:25
Sakarya’dan tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracatı
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, açıklanan son güncel dış ticaret verilerine yönelik değerlendirmede bulundu.

Türkiye, Ekim ayında 20.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rekorunu kırdı. Son 12 ayda 215.7 milyar dolarlık performans da ayrıca bir rekor olarak tarihe geçti. 2021 yılı ilk 10 aylık dönemde Türk iş dünyası, 2019 yılında yakaladığı 180.8 milyar dolarlık yıllık ihracat rekorunu da geride bırakarak yükselişini sürdürdü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan son verilere göre ise Sakarya, bir önceki aya göre yüzde 71.6’lık artışla 558.23 milyon dolarlık ihracat performansı gösterdi tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracat rekorunu kırdı ve bu aynı zamanda en yüksek 3. aylık ihracat rakamı olarak da kayıtlara geçti.

Rekorlara Alışacağız

Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Sakarya’nın artan yatırımlarla birlikte 10 milyar dolarlık yıllık ihracat hedefine adım adım yaklaştığına vurgu yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ; “Şehrimiz sahip olduğu üretim gücünün meyvelerini her geçen ay artarak almaya, dünya ticaretinde etkinliğini artırarak pastadaki payını çoğaltmaya devam ediyor.

En yüksek Ekim Ayı İhracat Rekoru

TİM verilerine göre üretim şehri Sakarya, 2021 Ekim ayında Eylül’e göre yüzde 71.6, geçtiğimiz senenin aynı ayına göre de yüzde 11.6’lık artışla 558.23 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş ve tarihinin en yüksek Ekim ayı ihracat rekorunu kırmıştır. Dünya sanayisinde yaşanan küresel çip krizi nedeniyle yıl içindeki dalgalı seyir öngörüldüğü gibi yıl sonunda kendini toparlanmaya bırakmış ve bunun da sonuçları rekor ile kendini göstermiştir.

Yüzde 90’ı Otomotiv, En Çok Satış Birleşik Krallık’a

İhracatımıza baktığımızda hem aylık hem de yıllık bazda yaklaşık yüzde 90’ını otomotiv ve yan sanayii sektörü karşılıyor. Bunu da sırasıyla demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme sanayii ve kimyevi maddeler izliyor. Sakarya menşeili ürünleri en çok tercih eden ülkelerin başında Birleşik Krallık gelirken bunu Fransa, Almanya, İspanya ve Polonya gibi büyük Avrupa ülkeleri izliyor.

4 Milyar Dolar Barajı Aşıldı

2021’in de yüksek aylık ihracat rakamını yakaladığımız Ekim ayı ile birlikte 10 aylık dönemde toplamda 4.58 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik ve geçtiğimiz yılın ilk 10 ayına göre yüzde 18’lik artış başarısı da gösterdik. Bu ay da en çok ihracat yapan 7. il olduk ve 10 aylık toplam ihracatta geçici olarak yer aldığımız 8. sıradaki yerimizi koruduk.

İthalatımızda Hammaddenin Payı büyük

TÜİK tarafından açıklanan son güncel Eylül ayı ithalat rakamlarına da değinen Başkan Altuğ; “2021 Eylül ayında Ağustos’a göre yüzde 11 artışla 224.6 milyon dolar ithalat gerçekleştirdik. Eylül ayında gösterdiğimiz yüzde 45’lik ihracat artış başarısına bakıldığında ithalatımızın artmasında hammadde artışının büyük payı var. Genel sıralamada en çok ithalat yapan 11. il konumundayız.

Sakarya sahip olduğu potansiyel ile artık hedefleri büyük bir kent. Üretimi benimseyerek bu rekorları kırmamızı sağlayan Sakarya iş dünyasına teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.