DOLAR 33,0453 -0.11%
EURO 36,0129 -0.42%
ALTIN 2.555,28-1,74
BITCOIN 2127033-1.04598%
Sakarya
36°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Pandemi’de iş hayatında etkili iletişimin yolları

Pandemi’de iş hayatında etkili iletişimin yolları

18 Aralık 2020 15:02
Pandemi’de iş hayatında etkili iletişimin yolları
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (TOBB ETÜ-SEM) işbirliğiyle SATSO Üyelerine yönelik “Pandemi Döneminde İş Yaşamında İnsan İlişkileri ve Etkili İletişim Eğitimi” düzenlendi.

Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’nun sunumuyla online platformda gerçekleştirilen eğitime SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, personel ve çok sayıda SATSO üyesi iştirak etti.

Eğitimde Covid-19 salgını ile birlikte değişen iş yaşamında karşılıklı etkili iletişim yolları, imaj oluşturma biçimleri, iletişim biçimleri gibi birçok önemli konuda katılımcılara bilgi aktarıldı.

Pandemi ile birlikte iletişim alışkanlıklarımız hızlıca değişti

SATSO üyelerine aktardığı bilgileri sunumlarla destekleyen Dr. Tavukçuoğlu eğitimde şunları dile getirdi; “Pandemi öncesinde ses, duruş, mesafe, jest ve mimiklere dikkat edilmesini sürekli anlatıyorduk ancak salgın süreci ve beraberinde maske zorunluluğu ile bunlar elimizden gitti. Pandemi kısa sürede tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Maske takmak zorunlu hale geldi ve bu süreç bizlerin iletişim sürecinde bildiklerimizi değiştirmemiz zorunda bıraktı.

Yeni selamlaşma biçimleri çok revaçta

Liderler tokalaşmıyor ve uzaktan selamlaşıyor, tüm dünya da böyle olmaya başladı. Dirsek ve ayak selamlaşması gibi selam çeşitleri ortaya çıktı. Yüzyıllardır belli bir kesim tarafından kullanılan uzaktan selamlaşma hareketleri yeniden toplum tarafından kullanılmaya ve revaçta olmaya başladı. Yaşamın her alanında iletişimi kullanıyoruz ve hayatımızın her anında da iletişimi kullanmalıyız. İletişim sadece 2 insan arasında gerçekleşmez. İnsan ile hayvan, insan ile makineler arasında bile iletişim vardır. Sadece canlılar arasında değil cansız varlıklar arasında da olmaktadır.

İnsanın kişisel imajı dışa yansıyan bir resmidir. Saç traşı, giyim-kuşam, konuşma, hareketler, tarz ve daha niceleri imajı oluşturmaktadır. Günümüzde maske kullanımı ile bile karşımızdaki kişinin imajıyla ilgili kısa sürede neticeye varabiliyoruz. Maskeyi çenesine takan, dirseğine ve koluna takan kişi hakkında o kişinin kişiliği hakkında bilgi alıyor ve bu kişinin kendisine, topluma saygılı olmadığı kanısına varıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sunumunun devamında sözsüz iletişim biçimleri, hareketler ile iletişim gibi konularda da bilgi veren Dr. Tavukçuoğlu eğitim sonunda SATSO üyelerinin sorularını cevapladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.