DOLAR 33,0684 0.08%
EURO 36,1528 0.33%
ALTIN 2.562,780,07
BITCOIN 20788814.30558%
Sakarya
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Komiteler müşterek toplantıda sektörlerinin geleceğini konuştu

Komiteler müşterek toplantıda sektörlerinin geleceğini konuştu

30 Eylül 2021 13:32
Komiteler müşterek toplantıda sektörlerinin geleceğini konuştu
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, yılda iki kez düzenlenen Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’nın 2021 yılı son toplantısını Ali Coşkun Konferans Salonu’nda, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ moderatörlüğünde gerçekleştirdi.

Sektörlerin ortak sorunu; nitelikli istihdam ve hammadde sıkıntısı

Oda bünyesinde çalışmalar yürüten Meslek Komitelerinin sorunlarının, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin görüşülerek değerlendirildiği ve sektör temsilcilerinin birbirlerinin sorunları hakkında fikir sahibi olarak dayanışmanın amaçlandığı toplantıya her iki başkanın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, 34 Meslek Komitesinin Temsilcisi ve basın mensupları iştirak ettiler.

Toplantının açılışını gerçekleştiren Meclis Başkanı Talip Kuriş şunları dile getirdi: “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, hep birlikte şehrimizin üretimi ve istihdamı adına, ortak aklı ön plana çıkaran çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz ve bunların da meyvelerini alıyoruz.

Meslek Komitelerin olarak buradaki tek görevimiz, mesleki gelişim, sektörel konular ve meslektaşlarımızı temsil değildir. Aynı zamanda bu şehrin tüm konularından, çözüm bekleyen hususlarından iş dünyası temsilcileri olarak bizler de mesulüz. Bu şehrin tarım alanında gelişimi, turizm değerlerinin tanıtımı korunması ve gelişmesi, eğitimi, yaşam standartları, sosyokültürel altyapısı gibi her konuda görüşleriniz çok değerli. Bu anlamda, Meslek Komitelerimizin; bölgemizde tespit edilen sorunları ve çözüm önerilerini kendi meslek komite toplantılarında görüşerek karar almalarını ve bu kararların yönetim kurulumuza iletilmesini, çok önemli buluyoruz. Meslek komitelerimizin yönlendirmeleri Yönetim Kurulumuzun çalışmalarına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Hep birlikte bu şehir için çalışmaya devam edelim, sizlerin çözülen sorunu demek Sakarya’nın kazanması gelişmesi demektir.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ise, “Üyelerimize, Sakarya iş dünyasına ve şehrimize faydalı olmak için yönetim olarak sürekli çalışıyoruz. Her bir üyemiz sektörel sorunlar veya şehirle ilgili her problemde 24 saat Oda yönetimine ulaşabilir, her türlü problemde üyelerimizin yanındayız. Komite toplantılarının düzenli yapılması bu Odanın işleyişi için çok önemli. Komitelerimizin aldıkları karar doğrultusunda bizler çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Akredite olarak ve A kalitede bir oda konumuna ulaşmak için çalışıyoruz. Bu yolda komitelerimize düşen görevler de var. Sektörünüzün sorunlarını çözmek, yeni fikirler geliştirmek için sizlerden daha çok çalışmalar bekliyoruz. Akredite olma yolunda komitelerimizin hesaplanacak puanları çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu Başkanı devamında meslek komitelerinin toplantı sayısı, toplantılara katılım oranı, alınan kararlar gibi istatistikleri paylaştı.

Açılış konuşmalarının ardından Meslek Komitesi Temsilcileri sektörlerine yönelik konular ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Buna göre komite üyeleri şunları dile getirdi:

 1. Meslek Komitesi Temsilcisi Melih Güreş, “Birçok ülkeye ihracat yapıyoruz ve ödemesi bize ulaştığı zaman DAB beyannamesi oluşturuyoruz. Fakat bankalar her harekette işletmelerden döviz usulü kesintiler gerçekleştiriyorlar. İhracat olsa da küçük meblağlar ile ticaretimizi gerçekleştiriyoruz. İşlemlerimizi düzgün ve eksiksiz belge ile gerçekleştirmemize rağmen bu kesintiler belimizi büküyor.” diye konuştu.
 2. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mertcan Korkmaz, “Marketlerde ve araç muayene istasyonlarında sigorta ürünleri pazarlanıyor. Sigorta ürünlerinin promosyon ürün olarak kullanılmaması gerekiyor. Bazı firmalar bunu promosyon konusu yapıp haksız kazanç sağlıyor. Trafik sigortasını iade ettiğimizde komisyonumuzu da iade etmek zorunda kalıyoruz. İki işlem yapıp para kazanamayan tek meslek grubuyuz. İnşaatlarda All Risks sigortasının zorunlu olması gerektiğini öneriyoruz.” dedi.
 3. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Balta, “Pandemi dönemi ve sonrasında yaşanan bu kaoslu dönemi Odamız sektörler adına çok iyi yönetti, yönetmeye de devam ediyor. 28. Meslek Komitesi olarak toplantılarımızı yüzde yüz katılımla gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz.” diye konuştu.
 4. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Okuyan, “Mobilya sanayisinin geleceği için Kaynarca’da yatırımlar devam ediyor. Üniversitemiz bünyesinde mobilya sanayii yatırımlarına yakın yerde, yeni bir bölüm açılması ile alakalı bir talep oluşturduk. Odamız öncülüğünde, üniversitenin ilgili bölümlerinin oluşturulacak mobilya yatırım alanına taşınması konusunda destek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
 5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Mustafa Yıldırım, “Pandemi döneminde okulların durumu malum. Çocukların kayıp bir nesil olmaması için okulların kesinlikle açık kalması gerekiyor. Bununla ilgili her türlü tedbirin alınması gerekiyor. Aşılanma çok mühim bir konu ve bu konuda şehir olarak gerideyiz.” dedi.
 6. Meslek Komitesi Başkanı Özgür Karakaş, “Avrupa’da başlayan bir enerji krizi var. Çin’de de çelik fabrikaları üretimi durdurmaya başladı ve maalesef bizleri ciddi bir kaos bekliyor. Tedarik ve fiyatlarda ciddi bir dalgalanma olacaktır. Odamız ve üniversitemiz işbirliğinde araştırma, öngörü çalışması yapılarak sektörlerin bilgilenmesi sağlanabilir.” diye konuştu.
 7. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, “Komite olarak depreme hazırlık konusuyla ciddi ilgileniyoruz. AFAD ve ilgili kuruluşlar ile birlikte birçok çalışmada hazır olarak yer alıyoruz. SATSO olarak konuyu gündemde tutmaya ve SBB’ye destekçi olmalıyız. Müteahhitlik yasası toplantısına katılmıştık. Değişen yasada maalesef eksikler var. Şantiye şefi eksiği de çok var. Teknik personel eksikliği ciddi sıkıntılar doğuruyor. Kâğıt üzerinde şantiye şefi var ancak alanda yok.” dedi.
 8. Meslek Komitesi Temsilcisi Erdem Kamışoğlu, “İnşaat piyasasında çoğu konuda hedef olarak müteahhitler gösteriliyor. Müteahhitler All Risks sigortasına ihtiyaç olacak herhangi bir şey yaşamadı. Bir sorun ile karşılaşıldığında da müteahhitler maddi durumu karşılayabilir. İnşaat piyasasında dalgalanmalar yaşanırken bu sigorta zorunluluğu gelmesi ayrı bir külfet yaratacaktır. Günümüzde küçük meblağlar deniliyor, ancak alınan vergiler gibi zorunlu olduğunda gün geçtikçe oranların ve fiyatlarının artacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.
 9. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “Çark Caddesi başta olmak üzere ticarethanelerin yoğun olduğu yerlerde otopark problemleri devam ediyor. İnsanlar park sorunu nedeniyle alışverişe gelemiyor. Ara sokaklarda ufak butik dükkanlar açılmaya başladı ve dükkan sahipleri işletmelerinin önüne müşterisi için bir duba koyuyor. Ara butiklere, ön caddede konumlanan işletmelere yönelik duba vb. koyarak müşterilerinin kısa süreli otopark sorununu çözmeye çalışıyorlar. Bu yüzden müşterilerinin kısa süre kalması için bu uygulamaya müsaade edilmesini gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
 10. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Perakende yasasının çıkarılması gerekiyor. Özellikle küçük ticaret erbaplarımız hareket edemez konuma geldi. Bazı büyük zincir işletmeler nedeniyle fiyat düzensizliği oluyor. Perakende yasası ile pazar günleri çalışma gibi birçok soruna çözüm bulunacaktır. Komitelerin önemi ve çalışmaları çok fazla. İş dünyasına çağrımız SATSO’yu sadece meclis üyeliği olarak görmesin, burada meslek komitesi bünyesinde sektörü için çalışmaya hevesli ve aday olsun.” dedi.
 11. Meslek Komitesi Başkanı Davut Acunman, “Temmuz ayı itibariyle sağlık çalışanlarına yönelik istifa yasağının kakmasıyla ilimizden 54 doktor istifa etti veya tayin istedi. Aybaşı itibariyle 116 yeni doktor şehrimize geldi. Aşılanma konusunda istediğimiz konumda değiliz. Aşılanma yapmamış çalışanlar nedeniyle işverenlerin işletmelerini karantinaya alınma kapanma tehlikesi var. Bakanlığın onayladığı bir aşının yapılmaması kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.
 12. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Özkan Karabulut, “Sektörümüzde kadın istihdamı oranı daha fazla. Her sektörde olduğu gibi personel bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Sektörün büyümesi için makineleşmek gerekiyor ve finansmana ihtiyaç duyan üyelerimiz devlete olan borçları nedeniyle kredi imkanlarından yararlanıp büyüyemiyor. Yerinde sayıyor.” diye konuştu.
 13. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Kemalettin Gürsoy, “Sektör olarak nitelikli personel eksiğimiz çok fazla.” dedi.
 14. Meslek Komitesi Başkanı Ali Dayıoğlu, “Taşımacılıkla ilgili sorunlarımızı yönetimimizin desteğiyle çözüyoruz. Üniversiteye şehir dışında yetkisiz taşımacılıkla ilgili sorunumuz da Odamızın girişimleri sayesinde çözüldü.” ifadelerini kullandı.
 15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Serbes, “ Adapazarı Atatürk ilkokulunun otopark olarak tahsis edilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapıldı ve sonuca varıldı. Kimse bir okulun otoparka ticarethaneye dönüşmesini tabii ki de istemez. Ancak hem otopark sorunu, hem de okulun çoğunluğunun taşıma ile geldiğini düşünürsek; okul giriş çıkış saatlerinde yaşanan trafik kaosu nedeniyle çark caddesinin kaybı çok fazla. Trafik ve otopark sorunu nedeniyle insanlar Çark Caddesini tercih etmiyor. Deprem konusunda da deprem kenti gerçeğimizi unutmadan yaşamalıyız. Perakende sektörünün merkezi büyük bir tehlike altında. 1999 depreminde yıkılan bina kadar yine bina yıkılırsa tüm birikimler, çalışmalar biter gider.” dedi.
 16. Meslek Komitesi Başkanı Gülfer Kılıç, “ Son dönemlerde ürünlere gelen zamlar ciddi problemler yaratıyor. Fırıncılar çok zor durumda ve zam yaptıklarında vatandaş ile karşı kaşıya kalıyorlar. Zam yapılmadığında da üretim mümkün olmuyor. Pazar yerlerinde açıkta satılan ürünler ile ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor. STT, üretim numarası gibi numaralar yok. Denetimler yeterli değil.” dedi.
 17. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Cevdet Koç, “Nitelikli personelden ziyade gençlerimizin doğru mesleklere ve eğitime yönlendirme konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Açtığımız bölüme hem burs, hem de iş garantisi vermemize rağmen 6 öğrencimiz başvurdu. Gelecekte çok daha sıkıntı olacaktır maalesef.” diye konuştu.
 18. Meslek Komitesi Başkanı Zafer Bekdemir, “Reklamcı üyelerimiz ürünlerini üretirken kullandıkları elektrik, metal gibi hammaddeler nedeniyle Odamızda 3 farklı meslek grubuna dağılmış durumda. Reklamcı olup sadece kullanılan materyaller yüzünden ayrı bir meslek erbabı sayılıyor. Bu konunun çözümü için Yönetim Kurulumuz öncülüğünde gerekli girişimlerimiz var. ” ifadelerini kullandı.
 19. Meslek Komitesi Başkanı Hayrettin Uçkaç, “1997 yılında Fatih EML’de mezun öğrenci sayısı 198 idi ve şu anda 32 oldu. Bu sene koca okul sadece 9 mezun verdi. SUBÜ bünyesinde doğalgaz bölümünde maalesef atölye yok ve uygulama görülemiyor, öğrenciler nitelikli eğitim göremiyor. Baba mesleğini yürüten insanlar bulunamayacak artık.” dedi.
 20. Meslek Komitesi Başkanı Hasan Alptekin, “Haziran ayından itibaren restoran ve kafeler için her şey yolunda gidiyor. Sektörümüzde catreing işi yapan üyelerimizi sıkıntı yaşıyor ve ani artış gösteren hammaddeler oldukça zorluyor. Sektörümüzde maalesef çarpık büyüme, çoğalma ön planda. Aynı lokasyonda birçok benzer işletme açılıyor. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte yurtlar olumsuz şekilde gündeme geliyor. Yurtların fiyatları artırma konusunda çok uçuk rakamlar yok. 2 senedir kapalı duruyorlar. Ayakta kalmaya çalışıyorlar. Öğrenciyi barındırma yönetmeliğine yurtlar dahil ancak apart ve stüdyo daireler dahil değil. Yurt sahipleri öğrenci güvenliği için her kuralı yerine getirmeye çalışırken daire sahipleri haksız kazanç sağlıyorlar.” dedi.
 21. Meslek Komitesi Başkanı Çetin Kahya, “Mesleki yeterlilik belgesi konusuna işverenler değer veriyor, ancak çalışanlarını eğitimlere göndermiyorlar. Devletin işveren ve işçi arasındaki anlaşmazlık gibi konularda bir sigorta sistemi kurması gerekiyor. Mülteciler de artık iş beğenmemeye, işvereni yarı yolda bırakmaya alıştı. Gelecekte başka milletlerin insafına mı bel bağlayacağız. Mesleki yeterlilik belgelerini almamız gerekiyor.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.