DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19717041.4878%
Sakarya
34°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

KEP Adresi Nedir? Nasıl Alınır?

KEP Adresi Nedir? Nasıl Alınır?

30 Mayıs 2022 15:59
KEP Adresi Nedir? Nasıl Alınır?
0

BEĞENDİM

Merak edilen konular arasında bulunan KEP adresi konusu, EDM bilişim firması aracılığı ile detaylı şekilde öğrenilebiliyor. Ancak bizler bu konuyu araştırarak siz değerli okurlar için en net şekilde sunmaya çalışacağız. Şimdi buyurun hep birlikte KEP adresinin ne olduğuna ve nasıl alındığına yakından bakalım.

KEP Adres Nedir?

Kayıtlı elektronik posta olarak bilinen KEP adresi, dijital ortam içerisinde gerçekleşen resmi yazışmaların güvenli olmasını sağlayan önemli bir sistemdir. Elektronik sistem içerisinde iletilerin güvenli biçimde gitmesini isteyen herkes tarafından kullanılır. Hukuki, ticari ve resmi belgeler gönderilmiş oldukları bu sistem üzerinden güvenli şekilde iletilir ve özenle saklanır.

KEP Adresi Ne İşe Yarar?

KEP adresi ile gönderilen bütün resmi iletiler her zaman yasal ve mevzuata uygun şekilde güven içerisinde olur. Burada en önemli özelliklerden bir tanesi iletilerin kişilere gönderilip gönderilmediği konusunu rahatlıkla inceleyebilmektir. Eğer ileti gönderildiyse, kişiye ulaşıp ulaşmadığı da aynı şekilde sistem aracılığıyla öğrenilebilir.

Gönderilmiş olan e-posta iletisine alıcı tarafın erişimi gözlemlenebilir. İletilme zamanı tespiti yapılabildiği gibi içeriğin değiştirildiği ve değiştirilmeyeceği garanti edilir. Ayrıca bu sistem ile gönderilen bütün iletiler hukuki açıdan geçerli bir delil sayılıyor. EDM bilişim bu konu hakkında önemli bilgileri de müşterileri için sunuyor.

KEP Adresi Nasıl Alınır?

Kayıtlı elektronik posta sisteminden faydalanmak isteyen kişiler mutlaka belirli belgeleri hazırlamaları gerekir. Hazırlanan belgelerden sonra KEP hizmet sağlayıcılarından bir tanesine başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken konu olarak istenen belgelerde hiçbir şekilde eksik olmaması yönündedir. Aksi halde çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir.

Gereken Evraklar Nelerdir?

Bireysel şekilde yapılacak olan başvuru için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik veya yerine geçen resmi belge.
 • Eksiksiz olarak doldurulan ön başvuru formu.
 • Tüzel kişi başvurularında istenen belgeler şu şekildedir;
 • Noter onaylı imza sirküleri.
 • Ticaret sicil tasdiknamesinin aslı.
 • Başvuru yapanın kimliği veya yerine geçen resmi belgesi.
 • Başvuru, şirketin vekâlet verdiği kişi üzerinden gerçekleşiyor ise tüzel kişi yetkilendirme belgesi.
 • Tüzel kişi için eksiksiz doldurulan başvuru formu.

Kamu kurumu başvuru işlemlerinde istenen belgeler şunlardır;

 • Kurum için doldurulan KEP hesabı başvuru formu.
 • Kimlik veya yerine geçen resmi belge.
 • Kurum yetkilisinin imzalamış olduğu resmi yazı.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu belgelerin eksiksiz şekilde sunulması gerekir.

Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

EDM bilişim KEP adresi kapatma işlemleri konusunda gereken bilgileri en net şekilde sunuyor. Hesabı kapatmak isteyenler KEP hizmet sağlayıcıları iletişim merkezi ya da internet üzerinden taleplerini bildirebilirler. Kimlik doğrulamasının ardından adresin kullanıma kapatılması söz konusudur. Hesabın kapatılması ile birlikte 3 ay süre adres üzerinden iletilere ulaşılması açıktır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.