DOLAR 33,0684 0.08%
EURO 36,1528 0.33%
ALTIN 2.562,780,07
BITCOIN 20788814.30558%
Sakarya
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

İSTİHDAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNDE İMZALAR ATILDI

İSTİHDAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNDE İMZALAR ATILDI

18 Nisan 2021 17:10
İSTİHDAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNDE İMZALAR ATILDI
0

BEĞENDİM

TOYOTA Otomotiv A.Ş. İŞKUR’ dan 2.500 kişilik işgücü talebinde bulundu. Her yıl geçici işçi alımı yapan ve işçilerin bir kısmı da kadro verilen TOYOTA Otomotiv A.Ş’de normalleşme ile birlikte işçi alımları da başlıyor.

Kısa süreli adaptasyon ve sertifika eğitimleri ile nitelikli işgücünün desteklenmesi kapsamında proje paydaşları arasında sözleşme imzalandı. Yapılan sözleşmeyle, Nisan ayından itibaren her ay 200 veya 300 arası işçinin işe başlatılması sağlanacak.

Sakarya Valiliği, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve TOYOTA Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. işbirliği ile “TOYOTA İstihdam İş Birliği Protokolü” imzalandı.

İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü Hizmet Binasında gerçekleşen protokol imza törenine Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım başta olmak üzere, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve beraberinde Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, İŞKUR Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya, SGK Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş ile TOYOTA Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk iştirak ettiler.

2500 İSTİHDAM SAĞLANACAK

Söz konusu protokol kapsamında TOYOTA Türkiye A.Ş. İŞKUR’un Mesleki Eğitim Projesi (MEGİP) desteği ile yılsonuna kadar 2500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. TOYOTA Türkiye A.Ş. de işe alınacaklar için, 3 hafta süreli oryantasyon ve mesleki eğitim sonrası kursiyerlere 6 ay süreli geçici işçi olma imkanı sağlanacak. Ayrıca, geçici işçilerin bir kısmı 6 aylık çalışma sonrasında uygun görülmesi halinde firmada kadrolu çalışan olma imkânına da sahip olabilecekler.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Şehir olarak üreten bir kimliğe sahibiz. Sanayimizin çarkları durmadan dönüyor ve ihracatımız rekorlar kırıyor. Sakarya için en önemli konulardan biri de katma değerli bir büyümedir. Şehrimizde ihracatın, istihdamın ve üretimin lider şirketlerinden biri olan Toyota Türkiye’nin bu protokol ile istihdama daha da katkı vermesini gönülden kutluyoruz. Bu protokolün şehrimize, ülkemize bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyor ve hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Sakarya üreten bir şehir ve üreterek de büyümeye devam ediyor. Şehrimizde üretim ve ihracatın en büyük destekçisi olarak gördüğümüz Toyota’nın böyle bir protokol ile istihdama daha da katkı verecek olması bizleri heyecanlandırmıştır. Mart ayı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artış gösterdi, geçtiğimiz aya göre ise yüzde 8 civarında bir artış gösterdi. Sakarya, içinde bulunduğumuz bu zor süreçte bile üretime aralık vermeden ve üstüne koyarak devam etti. Bu protokol ve beraberinde oluşacak yeni imkanlar da şehrimizde birçok projenin hayata geçmesine vesile olacaktır. İşbirliği kültürü içerisinde 2030 stratejik plan vizyonuna uygun olarak Sakarya için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Projede eğitim modülü oluşturma ve işe başlayacaklara sertifikasyonunu desteğinde bulunacak olan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Şehirdeki istihdama, sanayimize katkı vermek üniversitemizin esas görevlerinden bir tanesidir. SUBÜ olarak eğitim-öğretimin yanında topluma hizmet için de gayret ediyoruz. Mesleki ve teknik eğitimin sertifikasyonu ve mesleki yeterliliğin belgelendirmesi faaliyetlerimizle sanayimize tam destek olmak Üniversitemizin bir başka amacıdır. Sertifikasyon ve yeterlilik belgeleri aslında, işsizliğin azaltılması yanında verimlilik ve rekabet gücünün arttırılmasına vesile olacaktır. İlimizdeki sanayi kuruluşlarına öğrencilerimizle sadece nitelikli işgücü sağlamanın yanında, üniversite sanayi işbirliğinin getirdiği inovasyon AR-GE çalışmalarımızla artan oranda sanayimize ve ekonomimize destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İŞKUR Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya, “Kısa çalışma ödeneğinin sona ermesinin ardından kurum olarak istihdama yönelik projelerimize ciddi şekilde hız verdik. Kurumlarımız, üniversitemiz, meslek örgütlerimiz ile hep birlikte, işbirliği içerisinde Sakarya’nın her konuda çok daha iyi yerlere gelmesi için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

TOYOTA Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk, “Toyota’nın Sakarya’daki üretim tesisi, TOYOTA fabrikaları arasında kalite ve birçok parametreler açısından sadece Avrupa’da değil, dünyada üstün ve özel bir konuma sahiptir. Ayrıca, kapasite bakımından Sakarya’daki üretim tesisi, Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikasıdır. TOYOTA Türkiye A.Ş 150’ye yakın ülkeye ürettiği araçların ? ini ihraç etmektedir. 5 bini aşan istihdamımız ile aynı heyecan içinde daha fazla üretim ve ihracat için çalışıyoruz. Şehrimizdeki kurum ve kuruluşlar ile yıllardır işbirliği içerisinde çalışıyoruz. İmzalanan protokol ile üretimimize daha da ivme kazandırarak bu şehre ve ülkemize daha çok destek olmaya çalışacağız.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.