DOLAR 32,9469 0.06%
EURO 35,9446 0.04%
ALTIN 2.533,98-0,03
BITCOIN 2203613-1.81945%
Sakarya
30°

AÇIK

13:10

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Hacamat Dr Zafer Yılmaz Kupa Terapi istanbul

Hacamat Dr Zafer Yılmaz Kupa Terapi istanbul

21 Temmuz 2023 08:55
Hacamat Dr Zafer Yılmaz Kupa Terapi istanbul
0

BEĞENDİM

‘Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır’. (Hadis-i şerif)

Peygamber Efendimiz zamanından beri bir tedavi şekli olarak kullanılan hacamat, günümüz tedavi sisteminde de aktif olarak yer almaya başlamıştır. Doğu tıbbındaki birçok tedavi uygulamaları antioksidan yöntemler üzerine kurulmuştur.

Kupa tedavisi yaş (kanlı) veya kuru (kansız) olarak uygulanabilmektedir. Kanlı olarak yapılan şekline Hacamat denir.

Hacamatın etkisi, yapıldığı günler ve vücuttaki yerleri hem de yapıldıktan sonra vücuttaki etkileri ile daha iyi anlatılabilir. Hacamat, hicri ayın ikinci yarısından sonra, ayın çekim gücünün etkisiyle deri kılcal damar dolaşımının arttığı ve serbest radikal denilen atık maddelerin deride yoğunlaştığı dönemde yapılmaktadır. Vücudun azda olsa toksinden yoğun kandan arındırılması, vücudun arınma yükünü azaltacaktır.

Bahar geçişlerine bağlı gıda ve havanın içeriğinin değişip vücudun arınma ve metabolizma olarak zorlandığı dönemlerde, biraz kan alınması, arınmanın ve dermatom denilen yüzeysel sinir ve kılcal kan dolaşımının rahatlamasına vesile olur.

Ayrıca hacamat, akupunkturda meridyen ve çakra denilen kanallara, özellikle safra, mesane, böbrek üstü kanallarına yapılarak enerji merkez ve kanallarının da düzenlenmesinde büyük öneme sahiptir. Görülüyor ki hacamat etki mekanizması olarak oldukça sağlam temellere dayanmaktadır.

Hacamat tedavisini:

Bel – Boyun Fıtıklarında

Migren ve diğer Baş Ağrılarında

Romatoit Artrit, Fibromyalji, Ankilozan Spondilit gibi Romatizmal hastalıklarda

Sedef, Egzema, Ürtiker gibi Dermatolojik Hastalıklarda

Eklem Kireçlenmelerinde

Unutkanlık ve Dikkat Eksikliğinde

Kronik Yorgunluk Sendromunda

İmmün Yetmezlik ve FMF, Ülseratif Kolit, MS gibi Otoimmün Hastalıklarda gayet etkili bir şekilde uygulamaktayız.

Hacamat yerleri; Bedende birçok bölgeden hacamat yapılabilir. Hatta hastalıklara göre yeni bölgeler bile belirlenebilir. Ama genel ve en uygun yerler sırt ve baş arkasıdır. Sırtta özellikle iki kürek kemiği arasının 3 parmak üstü alanlar sırt enerji hatlarının bulunduğu bölgelerdir. Bu bölgeler enerji kanallarının geçtiği yerler olduğu için herhangi bir atık birikiminde enerji hatlarının çalışmaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda enerji hatları ile ilgili organlar çalışma kabiliyetlerini yitirmekte ve rahatsızlıklar baş göstermektedir.

Baş arka bölge ise yine başa ve bütün vücuda dağılan enerji hatlarının merkezidir. Ayrıca beyin kanlanmasının da koordine edildiği yerlerdir. Bu nedenle bu bölge unutkanlık, vertigo ve baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Hacamat zamanları; Arabi ayların ilk 15 günü beden ve kainattaki faaliyetlerde artış zamanlarıdır. Bu zamanlarda faaliyetler daha hızlı, yoğunluk ve artışlar daha fazladır. Bedendeki bu artışlar ilk 15 günden sonra azalmaya başlar. Hacamat vücutta birikenlerin alınması olduğu için de bu ilk 15 günün sonunda yapılacak hacamat uygulaması maksimum faydayı sağlayacaktır. Bu nedenle biriken kanın alınması da Arabi ayların 17-19-21 inci günleri göz önünde bulundurulur. Ayrıca her bahar dönemi organ ve kan değişiminin olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde de hacamatın tercih edilmesi, sıhhatimize katkı sağlayacaktır.

Bu zamanlama her sene düzenli yaptıranlar için geçerlidir. Fakat tedavi gerektiren acil durumlarda ise her an hacamat yapılabilir. Tedavilerde hastanın durumuna göre bazen haftanın günleri bazen de ayın günleri değerlendirmeye alınabilir.

Hacamat rahatsızlığa göre maksimum ayda bir tekrar edilebilir. Uygun olan ise üç ayda bir tekrarlanmasıdır. Herhangi bir rahatsızlık yok ise koruyucu amaçlı olarak senede iki kez olmak üzere bahar dönemlerinde hacamat yapılması uygun olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler; hacamatın steril ortamlarda ve ehil kişiler tarafından yapılması gerekir.

Hacamatın aç karnına yapılması etkisini arttıracaktır.

Hayvansal gıdaların hacamattan önce ve sonraki bir-iki günde alınmaması hacamatın verimliliği açısından önem arz eder.

2 yaş sonrası herkes hacamat olabilir. Özellikle şeker ve kansızlık gibi kronik rahatsızlıkları olanlarda doktor kontrolünde hacamat uygulanmalıdır.

Dr. Zafer Yılmaz Klinik Küçükbakkalköy Mh. Selim Sk. No:3 Ataşehir / İSTANBUL da hizmet vermektedir. +90 216 575 65 70 ve +90 507 652 11 44 numaralarından bilgi ve randevu alabilirsiniz. www.drzaferyilmaz.com sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu sayfanın içerikleri ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı kurulmuş olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi ve reçete bilgisi taşımaz. Sayfa sağlıkla ilgili yer verdiği tüm konularda öncelikle en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenebileceğini savunur. Sayfada konu olarak geçen tüm yöntemler kamuoyuna bilgi vermek amaçlı paylaşılmış olup, bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Paylaşılan bilgilerin ilgilisi tarafından kullanılması Dr. Zafer YILMAZ ile hasta – doktor ilişkisini doğurmaz. Tüm sayfa ziyaretçileri yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.