DOLAR 33,0813 0.12%
EURO 36,0899 0.27%
ALTIN 2.558,74-0,09
BITCOIN 20787714.54123%
Sakarya
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

E-TİCARET’TE ALİBABA TİCARET MODELİ ANLATILDI

E-TİCARET’TE ALİBABA TİCARET MODELİ ANLATILDI

18 Mayıs 2021 15:16
E-TİCARET’TE ALİBABA TİCARET MODELİ ANLATILDI
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu öncülüğünde “Ticaretin Gelecekteki Altyapısını Kurmak: Alibaba Örneği” konulu online seminer gerçekleştirildi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yılmaz’ın sunumuyla Webinar platformu üzerinden gerçekleştirilen seminere Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş başta olmak üzere komisyon üyeleri ve SATSO üyesi firma temsilcileri iştirak ettiler.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz; Alibaba’nın kurulma süreci ve gelişimi, Alibaba’nın önerdiği ticaret altyapısı modeli ve Alibaba’nın önerdiği modeli ülkemizde uygulamak mümkün mü? konularını işlediği sunumunda sitenin kurulum aşaması ve gelişim ile ticari, tedarik ve altyapı modeli hakkında detaylı bilgiler vererek şunları dile getirdi:

Alibaba’nın Kurulma Süreci ve Gelişimi

“Alibaba platform tabanlı bir teknoloji oluşturarak yeni dijital iş modellerine geçişi genel bir anlamda tetiklemiştir. Alibaba sitesinin kurucusu olan Jack Ma, ABD’de internet ile tanıştığında bu platformda Çin ile ilgili hiç bilgi, ürün olmadığını tespit ederek bu işe girmeye karar vermiştir. Zaman içerisinde kendini çok iyi bir şekilde geliştirirken bu gelişime paydaşlarını, iş ortaklarını ve tedarikçilerini de dahil ederek büyümüştür.”

Alibaba’nın Ticaret Altyapısı Modeli

“Alibaba, ticaret altyapısında akıllı işletme ile kitlesel kişiselleştirilmiş üretim modeline geçiş yaparak müşterilerin isteğine ve tercihine göre seri üretim hızında ürün üretimi yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu altyapı modelinde paydaş ve iş ortağı olan birçok küçük-büyük şirket bir bulut sistemiyle birbirlerine bağlı durumda, tek bir işletme gibi hizmet vermektedir.

Üretim sürecinde firmalar birbirleri ile zincirleme çalışıyor. Alibaba ürün tedarik sürecinde API paylaşımı teknolojisi ile anlık olarak üretimin tüm verilerini kaydediyor. Bu sayede ne kadar ürünün üretimde, dağıtımda veya teslimat aşamasında olduğu anlık olarak görülebiliyor.”

Alibaba’nın Önerdiği Modeli Ülkemizde Uygulamak Mümkün Mü?

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, Alibaba’nın önerdiği modelin ülkemizde uygulanmasını sağlayacak kuruluşların başında TOBB öncülüğünde Ticaret ve Sanayi Odaları geldiğine dikkat çekerek “Bizler Alibaba’yı örnek alarak kendimize uygun bir model oluşturmaya çaba sarf etmeliyiz. Geliştirilecek model ile üretime ve tedarike katılacak herkesin İstanbul’a gibi büyükşehirlere göç etmesine gerek kalmadan oldukları yerden büyümesine olanak sağlanabilirse çok daha etki yaratılabilecektir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.