DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19753852.09715%
Sakarya
34°

AÇIK

20:36

AKŞAMA KALAN SÜRE

BERBER, KUAFÖR, GİYİM VE TEMİZLİK SEKTÖRÜ ARİFE GÜNÜ AÇILMAK İSTİYOR

BERBER, KUAFÖR, GİYİM VE TEMİZLİK SEKTÖRÜ ARİFE GÜNÜ AÇILMAK İSTİYOR

18 Mayıs 2021 15:06
BERBER, KUAFÖR, GİYİM VE TEMİZLİK SEKTÖRÜ ARİFE GÜNÜ AÇILMAK İSTİYOR
0

BEĞENDİM

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısının bu ayki konuğu AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek oldu.

Toplantıda berberi kuaför, giyim ve temizlik sektörlerinin Ramazan Bayramı arifesinde açma isteği gündeme geldi.

BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Mayıs ayı toplantısı, SESOB Yönetim Kurulu Hasan Alişan’ın başkanlığında online konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’te katılarak esnaf ve sanatkârların sorunların ve çözüm önerilerini dinledi.

Toplantıda söz alan berber, kuaför ve hazır giyim sektörü temsilcileri Ramazan Bayramı arifesinde açık olmak istediklerini dile getirirken, Milletvekili Atabek ise Sakarya Valiliği ve İçişleri Bakanlığı nezdinde bu talepleri acilen ileterek çözüm üretmeye çalışacağını söyledi.

SESOB Başkanı Hasan Alişan ise, esnaf ve sanatkarın zor durumda olduğunu belirterek, bu süreçte kendilerinin krediye değil faizsiz desteğe acil ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Alişan ayrıca, Türkiye’de ilk kez kendilerinin Danıştay’a başvurarak gündeme getirdikleri zincir marketlere ürün sınırlaması konusunda son yayınlanan genelgeye teşekkür ederek bu yaptırımın devam etmesi gerektiğini ifade etti.

SORUNLAR ÇÖZÜLSÜN GAYRETİNDEYİZ

Toplantının açılışını yapan SESOB Yönetim Kurulu Hasan Alişan, “Ramazan dolayısıyla üyelerimizin istek ve taleplerini aktarma konusunda son derece önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz. AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’e katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum.

Bu toplantı vasıtasıyla inşallah kamuoyu oluşturacağız. Ben katılan tüm oda başkanlarımıza iştiraklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz ay sorunlarımızı Ali İhsan Yavuz’a iletmiştik. Şimdide Çiğdem Hanım’a iletme fırsatı bulacağız. Biz sizden gelen talepleri karar vericileri yazılı ve sözlü olarak iletiyoruz. Emin olun her türlü talep ve istekleri yazılı olarak iletmeye gayret ediyor ve sizden de yazılı olarak istiyoruz.

Bunun amacı ilgili kurumlara resmi olarak başvurmaktan geliyor. Esnaf ve sanatkarımızın sorunları çözülsün diye gayret ediyoruz. Bu pandemi döneminde birileri eğlencesine dışarı çıkarken biz fedakarlık yaparak dükkanlarımızı kapalı tutuyoruz. Bunun da görülmesini istiyoruz” dedi.

ATABEK ESNAF VE SANATKARI DİNLEDİ

Toplantıya katılan esnaf ve sanatkarları selamlayarak başlayan AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise, “Böyle evlerde olduğumuz günlerde kıymeti esnaf odası başkan ve temsilcilerimizle bir araya gelmemizden mutluyum. Beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Kucaklaştığımız, SESOB’un önünde toplaşıp birbirimiz ile sohbet ettiğimiz bayramlara Allah bizi çıkarsın. Talepleri dinledikten sonra şimdiye kadar neler yaptığımız ve bundan sonra neler yapacağımızı konusunda bilgilendirme yapacağım. Esnaflıktan gelen bir kardeşiniz olarak esnafın ne kadar zorda olduğunu biliyorum. Bu noktada hassasiyetim var. Bu hassasiyetle tüm başkanlarımın söyleyeceklerini can kulağı ile dinleyeceğim” diye konuştu.

Esnaf ve Sanatkarlar Temsilciler toplantıda şunları kaydetti:

BERBERLER ARİFE GÜNÜ AÇILMAK İSTİYOR

Sakarya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu:

“Biz bu arife günü açık olmak istiyoruz. Bu konuda cuma günü Sakarya Valiliğine yazı yazdık. Valiliğimize çiçekçilerimizi ve pazarcılarımızı açtınız bir günde bizi açın çünkü yoğun talep var dedik. Gerçekten vatandaşlarımızdan arife günü için yoğun talep var. Tüm vatandaşlarımız halen berberlere tıraş olma baskısı yapıyor. Bu bizim örf adetimiz. Valiliğimize başvurumuza halen cevap gelmedi. Sayın Valimizden son aldığımız bilgi Bakanlık ile görüştükleri yönünde. Malum Bakanlık olmadan yapamayız diyorlar.

Geçen sene bağrımıza taş bastık ama 17 gün kapatılmadan sonra şimdi arife günü açılmak istiyoruz. 600 üyemiz var arife günü açılma konusunda kararlı bir isteğimiz var. Berberler olarak tüm tedbirleri alıyoruz, hijyene dikkat ediyor tek kullanımlık havlu ve peçete ile çalışıyoruz. Sayın Vekilimizden Çarşamba günü açılması konusunda yardım talep ediyorum.

Ayrıca SGK ve Bağkur’ların bizden bir kere alınmamasını istedik ama alındı. En azından Mayıs Bağkur’u erteleyelim dedik. Esnaf kefalet kredileri erteledi ama özel bankalar ertelemedi. Bu konularda da çalışma bekliyoruz.”

BAYRAM İÇİN ALDIMIZ MALLAR DEPOLARDA

Sakarya Seyyar Giyim ve Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe:

“Biz arife günü açılmak istiyoruz. Yürüme mesafesinde olan dükkanlardan vatandaşlarımız alışverişini yapmalı. Bu konuda çok zor durumdayız. Bayram için aldığımız mallarımız depolarda. Ayrıca Cumhurbaşkanımız KOSGEB kredileri açıkladı. KOSGEB vasıtasıyla mikro ve küçük işletmelere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz destek müjdesi verdi. Kredinin açılımında imalat sektörü var.

Geçen hafta bu krediye hizmet ve turizm sektörünü dahil ettiler ve üst limitini 100 bin TL’ye çıkardılar. Cumhurbaşkanımız açıklayınca herkes faydalanacak gibi algılandı. Biz bu desteklemeye dahil olmak istiyoruz. Biz yeme içme sektörü gibi perakende satışının da dahil edilmesini istiyoruz. Cumartesi günü KOSGES başkanı görevden alındı. Ben tahmine ediyorum işini iyi yapmadı. Ayrıca sicil affı konusunda bir talebimiz var sicil affı istiyoruz. “

GERİ ÖDEMESİZ KREDİ TALEBİ

Sakarya Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Ali Ak:

“Biz bu sektördeki esnaf sanatkarlar olarak 2020’den beri faaliyetlerimiz dönem dönem kısıtlandı. Ancak bizim güzellik merkezlerimiz kapalı iken hastanelerde doktorların güzellik merkez birimleri açıktı. Buna üzgünüz. 14 Mayıs sonrasında faaliyetlerimize kesintisiz devam etmek istiyoruz. Kadınlarımızın bayram öncesi bakımlarını yapma istiyoruz. Esnafın rahatlaması için en az 50 bin 1 sene geri ödemesiz kredi verilmesini talep ediyoruz.

BELEDİYELER TAHSİLAT ERTELESİN

Sapana Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Kubilay:

“Bizim en büyük sorunumuz okul servis araçları. Üyelerimiz araçlarını yeniledikleri dönemde pandemi başladı. Bu dönemde kredi borcu ve vergiler ile sigorta ve belediye giderleri var. Ayrıca fabrikalarda işçi servislerine, okul servisleri boş gider onlardan hizmet alırız diyerek fiyat düşürme tehdidi yapıyorlar.

Ekim ayına kadar SGK vergi ve kredilerin ertelenmesini ve okul dönemi başlamadan önce en az 50 bin TL 36 ay 1 yıl ödemesiz kredi talep ediyoruz. Halk otobüslerinde de aynı sıkıntılarımız var. Belediyelerimiz halk otobüs taksi ve servislerden bu zorlu süreçte paralarını tahsil ediyor. En azından belediyeler bu zorlu süreçte bu parayı almasınlar. 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan gelen paralarımızda da belediyelerle sorun yaşıyoruz.”

BORÇLAR ERTELENMELİ ESNAFIN ÖNÜ AÇILMALI

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu:

“Bildiğiniz gibi 1999 yılında büyük bir felaket yaşadık ve ardından bu felaket ile eğitimden geçtik. Ondan ders aldık diyorduk ama meğer almamışız. O dönem bize birer gömlek yaptılar ama ölçüsünü bile almadılar. Mesela Yenikent’te kalıcı işyerleri yaptılar bize sormadan.

Kullanılmadı çürüdü gitti. Şu an çok ciddi şekilde zordayız. Bize lazım olan şey aşı ve para. Borçlar ertelenmeli esnafın önü açılmalı ve esnaf rahatlatılmalı. Türkiye genelinde esnaf intiharlar var. Haziran sonu kooperatifler tahsilat başlarsa daha kötü olur. Bunların ertelenmesi gerek.”

İŞYERLERİMİZ 450 GÜNDÜR KAPALI

Sakarya Kitap Kırtasiye Gazeteciler Büfeciler ve Tekel Madde Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Coşkun Bilir:

“Benim 450 gündür kapalı olan üyelerime 3 bin TL nakdi yardım yapıldı sadece. Kantinci esnafımızın işyerleri 450 gündür kapalı. AK Parti hükümeti olarak 450 günde 3 bin TL ekonomik yardım yaptılar. Kredileri faizli verdi. Esnafımızın yarısı borçlarından dolayı alamadı alanlarda ödeyemedi. Esnafın içinde en sıkıntılı bölüm bizim odamız. Büfeler neden kapalı? Alkol satmayan büfeler neden kapalı.

Büfeciye yasak koydunuz. Kırtasiyeci esnafı kitap satışı neden yasak. Kitap satışı kadar saçma bir şey yok. Kitapçılar ve kırtasiyeciler şu süreçte kapalı. Ne istiyoruz. Sorunumuz o kadar büyük ki. Aslında biz faizsiz para istiyoruz. Geri ödemeli 36 ay vadeli para talep ediyoruz.

829 üyeye sahip oda başkanı olarak bütün üyelerimiz ve odalarımızda aynı dertten mustarip. Bize en az 36 ay vadeli faizsiz kredi istiyoruz. Turhan Başkanımız intiharlar var dedi. Çok doğru bir nokta ve emin olun sorun daha da büyüyor.”

KAHVECİLER 17 MAYIS SONRASI AÇILMAK İSTİYOR

Sakarya Kahveciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Altay:

“Bizler 2020 Nisan’ından beri kapalıyız. 14 aydır kapalıyız. Devletten sadece 3 bin TL ve Nisan ayında bin TL olmak üzere 4 bin TL destek aldık. Ayrıca da 750 TL kira desteği verildi. Devlet bizden kapalı olmamıza rağmen Bağkur ve Vergi ödemelerini istiyor.

Dükkan sahipleri kiralarını istiyor. Devlet kira davası açılmayacak dedi ama mal sahipleri ile sürekli sorun yaşıyoruz. Kahvecilerin Bağkur primleri kapalı kalan süreçte iptal edilsin. 17 Mayıs itibariyle yarı kapasite ile faaliyette bulunarak birikmiş kira borçlarımızı ödemek ve 36 ay vadeli 1 sene ödemesiz faizsiz destek istiyoruz.”

KREDİ ÖDEMELERİNDE SIKINTI VAR

Hendek Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel:

“Esnaf kefalette sıkıntılar yaşandı. 2020 Mart ayında verilen kredi ertelendi. Ertelemeler ilk çıktığında faizsiz ertelendi ondan sonra ise erteleme hep faizle oldu. Şimdi tüm bu ödemeler Haziran sonuna binmiş durumda. Bu krediler yılsonuna kadar faizsiz ertelenmeli.

Ben aynı zamanda Hendek Esnaf Kredi Kefalet Kooperatif Başkanıyım. Sorun büyük. Biz paralarımızı tahsil edemezsek Halkbank bize yeni kredi vermez. Bu esnaflar borcunu ödeyemezse işleyemez hale geliriz. Yapılan yapılandırmaların çoğu bozuldu bunların da tekrar aynı şekilde gündeme gelerek esnafa nefes aldırmanızı talep ediyoruz.”

SON 2 GÜN AÇIK OLMAK İSTİYORUZ

Akyazı Manifatura Kavafiyeciler Ayakkabıcılar Konfeksiyon ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı İsmet Öztürk, “

“Esnafımız internet üzerinden satış yapacak. Bu ürünleri teslim etmesi gerek. Bunun için E devlet üzerinden alınması gereken muafiyet belgesi alınması gerekiyor. Üyelerimiz bunu alamıyor. Bundan dolayı bize geliyorlar ancak bizim verdiğimiz belge geçersiz. Bu konunun çözülmesini istiyoruz. Ayrıca biz en azından Ramazan’ın son 2 günü ayakkabıcılar olarak açmak istiyoruz.”

HAMMADDE FİYATLARI SABİTLENSİN

Sakarya Demirciler ve Tornacılar Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Kılınç:

“Bizim sıkıntımız sanayicilerle ilgili. Demircilik ve tornacılık ile ilgilinen esnaflarımızın hammadde fiyatları çok inişli çıkışlı. Stokçuluk başladı. Büyük firmalar ile rekabet edemez olduk. Üretim yapan firmaların hammadde tedarikinde sabit fiyata geçilip stokçuluğun önüne geçilerek bunların denetlemesini istiyorum.

Sanayilerle ilgili gelişmişlik sağlamamız için mikro ve küçük işletmelerin teknolojiye adapte olması için branş dallarında gelişmesi, ARGE merkezleri kurulması ve globalleşen dünya standartlarında rekabet edebilmemiz için meslek lise ve üniversitelerle işbirliği yapabilmek istiyoruz. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji bakanlığı destekler bir arada programı var. Biz küçük esnaf olarak bu desteklerden nasıl istifade ederiz bu konuda bir çalışma bekliyoruz”

BELEDİYELER ÇTV VE TABELA VERGİSİ ALMASIN

Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Gök:

“Sayın vekilimize bizim dertlerimizi dinlediği için teşekkür ederiz. 2020 yılının başından beri en ağır yaptırımlar kafe restoran birahanelere uygulandı. 1yıldır kapalıyız. 1250 üyemiz var. Dertlerimiz aynı. Faizsiz kredi ve Bağkur affı istiyoruz. Ayrıca biz en azından belediyelerimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz. Belediyeler tabela ve ÇTV almasın. Bayramdan sonra eğer açılma yapamazsak çok büyük sıkıntılı günler bizi beliyor. En yüksek kirayı veren bizim sektörümüz ve artık bunu karşılayamıyoruz.”

TOPLU TAŞIMA ŞOFÖRLERİ İLAÇLANSIN

Sakarya Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Feridun Canbaz:

“Zor günler yaşıyoruz. Aşılama çalışmaları da devam ediyor. Özellikle toplu taşıma araçlarında çalışan şoförlerin bir an önce aşılanmasını talep ediyoruz. Bu konu bizler için son derece önemli”

KORSAN SERVİSÇİLERE ÇÖZÜM BULUNSUN

Sakarya Otobüsçüler Ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir:

“Okul servis araçları yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşımalı araçlar yönetmeliği var. İkisi çok tezat. Birinde lise mezunu hostes istiyor ama Milli Eğitim yönetmeliğinde bu yok.Bunların tek yönetmelik olmasını istiyoruz. Ayrıca Tahsisli plaka olmasına rağmen birçok korsan plaka ile taşımacılık yapıyor. İhalelerde S Plaka şartı aranmalı. Okul servisleri 15 aydır çalışmıyor.

Kontak bile açmadık. İlk baştan beri talebimiz faizsiz veya hibe kredi. Verilen desteklerde maliye ve SGK’ya borcunuzun olmaması şartı ile veriliyor. Biz 15 aydır çalışmıyoruz nasıl borcumuz olmasın. Bu araçların bandrol sigorta hepsi işliyor biz bu parayı ödüyoruz ama arabamız çalışmıyor. Bizde faizsiz destek kredisine dahil edilmemizi istiyoruz. Bu kısıtlama döneminde çalışan vatandaşlarımız mağdur olmasın diye 17 günde nöbetçi araç koyduk. 100 TL yakıt yakıyoruz 10 TL alıyoruz. Zarardayız. Bize sadece Büyükşehir 1000 TL verdi. O bile bizi mutlu etti.”

Oda Başkanları adına son kez söz alan SESOB yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan ise şunları kaydetti:

ZİNCİR MARKET KONUSUNU İLK SESOB GÜNDEME GETİRDİ

“Oda başkanlarımız sorunlarını sizlere iletti. Bende birkaç şey ifade etmek istiyorum. Bizim esnaf ve sanatkarımızın yapılandırma taleplerini karşıladınız. Ancak bazı karışıklıklar var. 30 Nisan’da bize SGK taksidinin son ödeme günü sokağa çıkmak yasak dediniz. Yüzde 70 yapılandırma bozuldu. Bu ülkede en çok zarar eden esnaftır ve biz onların temsilcisiyiz.

Yapılandırma konusunda kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Ayrıca şunu ifade etmek istiyorum. İçişleri Bakanlığının marketlerde ürün sınırlaması konusunu Türkiye’de ilk kez SESOB gündeme getirdi. Zincir Marketlerin haksız rekabete yol açmasından dolayı İçişleri Bakanlığının genelgesini yürütmeyi durdurma talebi ile Danıştay’a götürdük. Bizi geç kaldınız diye eleştirdiler. Ama biz pandeminin ne zaman biteceğini bilmiyorduk. Umudumuz biteceği yönünde idi ancak vaka sayıları artık süreç devam edince bizde başvurumuzu yaptık. Vatandaşların temel ihtiyacı karşılansın diye açık olan zincir marketler, benim esnafım kapalı iken kar lastiği zincir ve akü sattılar.

Bu haksız rekabetti. Sakarya’da en son ise İl hıfzıssıhha kurullarına karar aldırdık. Sakarya Valisi dik durdu yasak kararını verdi. Sonrasında ise İçişleri Bakanlığı bu konu ile ilgili genelge yayınladı. Bu genelge eksik ama başlangıç için bizim açımızdan önemli. Haklı olduğumuz bu genelge ile ortaya çıktı. Konuyu ilk kez Türkiye’de biz gündeme getirdik. Biz bu zincir marketlere yönelik ürün sınırlamasının devam etmesini istiyoruz.”

ESNAF KREDİ DEĞİL FAİZSİZ DESTEK İSTİYOR

Biz esnaf ve sanatkâr kesimi olarak geleneksel hale gelmiş dini bayramlara yatırım yapıyoruz. Bu açıdan son 2 gün açık olmak bizim için çok önemli. Emin olun bizim 1,5 yıldır dükkanlarımız kapalı, ama kimse bize ne içiyor ne yiyorsun diye sormuyor. Esnaflarımızda arife günü açmak konusunda bir istek var.

Adana’da açılıyor. Adana’da kanun yok mu? Berber, kuaför, giyim temizlik gibi alanlarda arife günü hizmet vermek istiyoruz. Esnaf temsilcisi bir vekil olarak sizlere güveniyoruz. Bakın bizim SESOB olarak 6 bin kadın üyemiz var. Onların istekleri için kadın danışma kurulu kurduk. Bunların bir araya gelmesi için kadın kooperatifi kurduk. Ankara’dan onaylandı. Önümüzdeki günlerde üretim ile ilgili kurduğumuz bu kooperatiflerinden destek aldık. Uygulamaya hızlı şekilde geçeceğiz.

Bu kooperatif konusunda ilk fırsatta sizlere arz etmek isterim. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum. Herkes bir şekilde sokakta herkesin izin belgesi var ama esnaf ve sanatkar kapalı. Bu yükü biz tek başımıza çekmeyiz. Bunun için biz kredi istemiyoruz. Bugüne kadar verilenler gibi kredi istemiyoruz. Biz sadece faizsiz destek istiyoruz.”

Toplantıda tüm esnaf ve sanatkar temsilcilerinin görüşlerini dinleyen Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise son olarak şöyle konuştu:

VALİLİK VE BAKANLIK İLE NE YAPILABİLİR BAKACAĞIM

“Yanlış bir uygulamayı ifade etmek muhalefet değildir. Bir yanlış konu varsa bunlar dile getirilmeli. Dolayısıyla buradaki arkadaşlarımın her birini not aldım. Ben tüm alışverişini Sakarya’dan yaparım. Bu anlamda tutucu ve milletçiyim. Benim esnafımda her şey var. Biz esnafımıza her türlü desteklememiz gerekir. Ben milletvekili olarak sizin oylarınızla seçildim.

Sorunlarınızı dinleyip yetkili makamlara taşımak görevimiz. Sürecin başından beri bana gelen her sorunla ilgilendim. SESOB ve diğer kuruluşlarla yakın temasta olduk. Derdimiz sorunlarınızı minimize etmek. Yaptığımız güzel şeyler var ama eksiklerimiz de var. Hiçbir şey yapmadınız AK Parti döneminde esnaf battı söylemini doğru bulmuyorum. AK Parti 20 yıldır bu ülkeye hizmet ediyor. Esnaflık yaptım ve bir esnafın zorluğunu bilirim. Esnaflarımızın sorunları ile ilgileneceğim. Hangi kuruma hangisi iletilecekse ileteceğim. Gönülleri rahat olsun. Bu toplantıda SESOB’un bir raporu varsa almak isterim. Ramazan Ayının son 2 günü açık olmak konusunda Valilik ve İçişleri Bakanlığı ile ne yapılabilir bakacağım. Emin olun hepimiz bu kaostan bir an önce kurtulmak istiyoruz”

TÜRKİYE BAŞARILI BİR SINAV ATLATTI

“Biz bu kaos bitsin ve tüm sektörler açılsın istiyoruz. Tüm kırtasiye ve kitapevleri açılsın istiyoruz. Ama bireysel ihtiyaçlar dışında tüm sektörler dediği için bu yola gidildi. Bu süreç psikolojik olarak hepimizi çok yordu. Psikolojik ve sosyolojik çok sorun oldu. Ama ben umudumu kaybetmedim. Tüm dünya bu ağır vakadan geçiyor. Almanya biliyorsunuz Biontech aşısının geliştirildiği yer. Almanya’da bir şirkette yönetici olan liseden arkadaşımla görüştüm geçenlerde.

Onlar henüz 65 yaşo yeni aşılamaya başlamışlardı ki biz 50 yaşa gelmiştik aşıda. Aşının merkezinde bile durum bu. Bakın ben çok ağır ağır bir Covid atlattım. Tedavi süreci, teste ulaşım, ücretsiz tedavi ve aşıya ulaşım konusunda Türkiye başarılı bir sınav atlattı. Yerli aşı ile aşı hızımız artacak. Bu hastalığın çözümü aşı ve sosyal mesafe. Ne kadar hızlı aşı olursak o kadar hızlı normalleşeceğiz.

Ben Hasan Alişan Başkanımdan üyelerinizin aşılanması konusunda destek bekliyorum. Kapanma döneminde aşılanma devam ediyor. Aşıya teşvik noktasında destek bekliyoruz. Coşkun Bey AK Parti ne yapacak dedi ama benim bakış açım küresel. Elbette siz kendi pencerenizden bakıyorsunuz ama ben küresel pencereden bakmalıyım. Tedaviye ulaşım, ücretsiz aşı, ücretsiz test gibi çok başarılı bir süreç atlattık.”

SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

“Başkanlarımızın bana ilettiği tüm bu konularla ilgili Hasan Alişan Başkanımla detaylı istişare yapacağız. Hasan Alişan gerçekten çok gayretli. Emin olun bizlerle hep irtibatta. Sorunlarınızı bize devamlı iletiyor ve çözüm arıyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Tüm sektör temsilcisi başkanlarım kendinizle ilgili dosyalarınız varsa bunları bana iletirseniz bunları muhataplarına iletme konusunda yoğun çaba sarf ederim. Bana ilettiğiniz sorunların takipçisi olacağım. Ramazan’ın son 2 günü berber, kuaför ve giyim sektörünün açık olması konusunu Valilik ile görüşünce Hasan Başkanıma ulaşacağım.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.