DOLAR 33,0729 0.09%
EURO 36,0966 0.27%
ALTIN 2.560,29-0,04
BITCOIN 20814534.62149%
Sakarya
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Aşının ardındaki büyük güçleri…

Aşının ardındaki büyük güçleri…

10 Eylül 2021 10:45
Aşının ardındaki büyük güçleri…
0

BEĞENDİM

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi’nin Sağlık, Medikal, İlaç Üretimi ve Ticareti Komitesi “COVID-19 Pandemisi: Varyantlar ve Aşılanma Süreci” başlıklı bir program gerçekleştirdi.

MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Tıbbi Viroloji Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş ile gerçekleştirdiği üyelere yönelik programda koronavirüs pandemisinin geldiği son nokta değerlendirildi.

Konu hakkında önemli açıklamalar yapan Prof. Dr. Mustafa Altındiş;

“Hepimizin bildiği ve yakından gözlemlediği gibi yaklaşık bir buçuk yıldır korona virüsü ile mücadele ediyoruz. Bugün gerek sosyal medyada gerek ise sözlü diyaloglarda aşıların zararları ve yan etkileri hakkında birçok asılsız iddia duyuyoruz. Aşının ardındaki büyük güçleri, yeni dünya düzenini, takılacak çipleri duyuyor ve halkımızın kimisine “olur mu canım öyle şey” derken kimisine de “acaba mı?” dediğine şahitlik ediyoruz.

Bu spekülasyonların bazılarını cevaplamak istiyorum. Öncelikle COVİD aşılarının temelde hiçbirinin ciddi bir yan etkilerinin olmadığı yapılan çalışmalar sonucunda anlaşıldı. İlk aşılama sonrasında yan etki için ilk 2 saat önemli, ardından ilk 2 ay kısmen önemli bir zaman dilimi. Yan etki değerlendirmesi için 2 aylık değerlendirme bile yeterli olabiliyor. 10 yıl ve daha sonrasında olabilecek yan etkiler iddialar ise bugün için gerçek dışıdır.

Aşı olmanın en büyük gerekliliği toplumsal bağışıklıktır. Bu da virüsün bulaşacağı zayıf halkalar bulma şansını düşürür ve toplumdan virüs yavaşça çekilip gider. Eğer toplumun %80 ve üzeri aşılanırsa ya da bağışık hale gelirse, bu virüsten kurtulacağımıza ve tam olarak normale döneceğimize inanıyorum. Yinelemekte fayda var, aşıların sosyal medyada dolaşan hiçbir zararının olmadığını, aşılama ardında hiçbir art niyet aranmaması gerektiğini ve aşılanmamız gerektiğini gönül rahatlığıyla söylüyorum. Aşı olalım, güvende kalalım.” Cümlelerine yer verdi.

Programın moderatörlüğünü MÜSİAD Sakarya YK Üyesi ve Sağlık, Medikal, İlaç Üretimi ve Ticareti Komite Başkanı Ecz. Eyüp Talha Kocacık üstlendi. Rakamlarla ve tablolarla sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Mustafa Altındiş, programın sonunda MÜSİAD Sakarya üyelerinin sorularını yanıtladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.