DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19753852.09715%
Sakarya
34°

AÇIK

20:36

AKŞAMA KALAN SÜRE

Afrika’nın Ekonomik ve Ticari Potansiyeli “Afrika Ticaret Merkezleri” Seminerinde İşlendi

Afrika’nın Ekonomik ve Ticari Potansiyeli “Afrika Ticaret Merkezleri” Seminerinde İşlendi

6 Eylül 2021 16:27
Afrika’nın Ekonomik ve Ticari Potansiyeli “Afrika Ticaret Merkezleri” Seminerinde İşlendi
0

BEĞENDİM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu tarafından Bosphorus Expo ve Afrika Ticaret Merkezleri Kurucusu Utku Bengisu’nun katkılarıyla “Afrika Ticaret Merkezleri” konulu online seminer gerçekleştirildi.

Seminerde Sakarya ihracatçısının Afrika Ülkeleri, bu ülkelerin ekonomileri, ticari ve üretim potansiyelleri ile karşılıklı ticaretin sağlanması konularında bilgi sahibi olmaları amaçlandı.

Utku Bengisu ayrıntılı bilgiler verdiği konuşmasında genel olarak şunlara değindi: “Uzun zamandır Afrika kıtası ve kıtaya bağlı ülkeler ile ticari işbirliği çalışmaları yürütüyoruz. Türk firmalarımız ile Afrikalı firmaları ticari işbirliği amacıyla buluşturmaya devam ediyoruz. Afrika Ticaret Merkezleri bünyesinde barındırdığı ihracat ofisleri ve ortak depolar gibi potansiyelleriyle Afrika ticaretinde ciddi firmalarımıza ciddi avantajlar sağlamaktadır.

İhracat yolunda firmalarımıza her zaman yeni pazarlar ve yeni hikayeler gerekiyor. Ülkemizin ihracatta 500 milyar dolar hedefine ulaşması için dünya ticaretindeki payını 2 kattan daha fazla artırması, 2 kat daha fazla pazarda söz sahibi olması gerekiyor. Büyüyen, gelişen, 55 ülkeden oluşan, 2050 yılına kadar 6 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip olması beklenen ve her yıl 1 trilyon dolara yaklaşan ithalatı ile Afrika ekonomide yükselen bir yıldız. Politik olarak da dış ilişkilerimizin yoğun, ılıman ve en başarılı yürüttüğümüz ülkelerin başında Afrika ülkeleri geliyor. Türkiye ile Afrika arasında ciddi siyasi ilişkiler var ancak ekonomik ve ticari olarak bunun karşılığı alınamıyor. Türkiye Afrika ticaretinde 11’nci sırada. Daha çok iş adamının burada etkin olması ve yatırım yapması gerekiyor.” dedi.

Açıklamaların ardından seminer soru-cevap bölümüne geçildi. Sakaryalı ihracatçı firmaların temsilcileri Afrika kıtası ve ülkeleri hakkındaki sorularını ilettiler. Bu bölümün ardından seminer noktalandı. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.